GÜNDEM Haberleri Tümü

TÖVBE KAPILARI AÇILIYOR

 Rabbimizin, biz Müminler için büyük küçük tüm günahlardan beraat fırsatı olarak lütfettiği bu mübarek gecede eller semaya, gönüller Hakk’a açılacak. Bu gece Rabbimiz rahmetiyle bizlere tecelli edecek ve “Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim!” diye nidâ edecek.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav), mübarek Berat Gecesi’ne ilişkin şöyle ifade buyurduğu rivayet ediliyor: “Şaban ayının 15’inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan, ona da istediğini vereyim’ buyurur.”

KÂBE BUGÜN KIBLEMİZ OLDU

Hicret’in ikinci senesi Şaban ayının 15’inci günü, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz (sav) ziyaret için gittiği Beni Seleme yurdundaki mescidde öğle namazının ikinci rekatını kılarken, kıblenin Mescid-i Aksa’dan Mescid-i Haram yönünde değiştiği hakkında ayet indi. Peygamber-i Zişan Efendimiz (sav) ile mübarek ashab-ı kiramdan (r.a.) oluşan cemaatin bu esnada yönünü Kâbe’ye çevirmesiyle birliğin sembolü olan bu tarihi olay, Berat Gecesi’ni değerli kılan başlıca nedenlerden birini oluşturuyor.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz