AKP-BDP-İmralı ittifak yaptı

21 Şubat 2013 Perşembe 18:01

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "AKP, BDP ve İmralı'nın anayasal ittifakı bulunduğunu" belirterek, "Başkanlık sistemi konusunda bir ittifakı vardır. Bu ittifakın Türkiye'nin önüne sunmayı planladığı seçenek ya Başkanlık sistemi ya terör. Terör tehdidiyle vatandaşı Başkanlık sistemine ikna etmeye çalışacaklar. Kimse bu tuzağa düşmemeli" dedi.

AKP-BDP-İmralı ittifak yaptı

 Hamzaçebi, Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'nun CHP'li üyeleriyle TBMM'de basın toplantısı düzenledi. 

Anayasaların, iki temel amacı içerdiğini ifade eden Hamzaçebi, birincisinin devletin kuruluşunu gösterdiğini, ikincisinin ise bireylerin hak ve özgürlüklerini güvence altına aldığını söyledi.

 

Hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının, çağdaş anayasa anlayışının en temel unsuru olduğuna işaret eden Hamzaçebi, anayasaların, devletin gücünü birey ve özgürlük alanına karşı sınırladığını, kuvvetler ayrılığının, bu ilkeyi tesis ettiğini kaydetti.

 

Hamzaçebi, hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmadığı, kuvvetler ayrılığının olmadığı ülkelerde anayasanın da bulunmadığını belirtti. 

Hamzaçebi, Türkiye'nin bir yandan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda anayasa yapmaya çalışırken öte yandan iktidarın ve yargının bir kısım uygulamalarının, bireyin hak ve özgürlüklerini, kuvvetler ayrılığı ilkesini tehdit ettiğinisavundu. 

Yorum Gönder

@name x