"Artık AKP hükümeti vatandaşı müşteri gibi görmektedir"

16 Mart 2015 Pazartesi 13:37

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, vatandaşı ‘müşteri gibi görme' anlayışının hüküm sürdüğü bir ortama işaret ederek, AK Parti hükümetinin ayıplı mal ve hizmet üretimine bir de ‘ayıplı siyaset’ kavramını eklediğini...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, vatandaşı ‘müşteri gibi görme' anlayışının hüküm sürdüğü bir ortama işaret ederek, AK Parti hükümetinin ayıplı mal ve hizmet üretimine bir de ‘ayıplı siyaset’ kavramını eklediğini vurguladı. Yakup Akkaya yaptığı değerlendirmede, politikacıların kendisine oy verenleri müşteri gibi görme anlayışı olarak tanımlanan ‘Klientalizm’ kavramını hatırlatarak, "Artık AKP hükümeti kamu adına sağladığı hizmetleri vatandaşa kar ile satmakta, onu vatandaş değil müşteri gibi görmektedir.” dedi.

Günümüzde özelleştirilme, esnekleştirilme, taşeronlaşma ve işsizliğin yaygınlaşması ile birlikte; tüketici adına denetim görevini yapan devlet ve kurumların işlevselliğini yitirdiğini ve piyasanın denetimsiz, kar hırsıyla yoğrulmuş vahşi-kapitalistlerin vicdanına terk edildiğini vurgulayan CHP’li Akkaya, "Bu sebeple elektrik, su, telefon, doğalgaz artık kamu hizmeti değil; özelleştirilen mal ve hizmetler abonelik aşamasından, kayıp kaçak bedellerine ya da haksız alınan TRT paylarına kadar tamamen yandaş, görünmez ve vicdansız ellerine teslim edilmiştir." ifadelerini kullandı.

"AKP HÜKÜMETİ, SON SÜRAT KAR HIRSIYLA RANTIN İÇİNE DALMIŞTIR"

AK Parti hükümetinin, son sürat kar hırsıyla rantın içine dalmış, yeraltı ve yerüstü bütün memleketin zenginliğini yanlış tercihleriyle tüketme yoluna gittiğine dikkat çeken Yakup Akkaya, son 12 yılın tecrübesi göz önüne alınırsa AK Parki hükümeti ve belediyelerinin tüketici hakları konusunda sınıfta kaldığını ve sorumluluğunu tüketici hakem heyetleri ile tüketici mahkemelerine attığını ancak buraların da iş yoğunluğu nedeniyle çalışamaz duruma geldiğini dile getirdi.

"GIDA TETKİK LABORATUVARI HALA KURULAMADI"

Akkaya, "Sorumluluk sahibi ‘bilinçli tüketici’ ise örgütlenerek hak mücadelesi konusunda sivil bir güç oluşturmuş ancak maddi yetersizlikler nedeniyle üzerine aldığı sorumlulukları yerine getirememiştir. Örneğin gıda denetimi için lazım olan ‘Gıda Tetkik Laboratuvarını’ kuramamıştır." dedi.

Ayıplı mal ve hizmet üretimine bir de ‘ayıplı siyaset’ kavramını ekleyenin yine AK Parti hükümeti olduğunu belirten Akkaya, vatandaşı ‘müşteri gibi görme’ anlayışının hüküm sürmediği bir ortamda; bilinçli tüketen ve hakları konusunda örgütlü mücadele eden tüm insanlar ile sivil toplum kuruluşlarının tüketimden gelen gücün farkındalığı olan Tüketiciyi Koruma Haftası’nı tebrik etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x