AYM Başkanı Kılıç'tan şok açıklama

18 Mayıs 2013 Cumartesi 10:21

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'tan laiklik ve AK Parti hakkında çok konuşulacak açıklamalar...

AYM Başkanı Kılıç'tan şok açıklama

Kahramanmaraş’ta bir konferansa katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, “Laiklik adı altında maskaralıklar ortaya çıktı. Bu ülkede yüzde 47 oy alan parti gazete kupürleriyle kapatılmaya kalkıldı” dedi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Anayasa Mahkemesi 2000’li yıllara kadar 25 parti kapattı. Bazı gerekçelerle partilerin kapısına kilit vurduk ve ülkeyi partiler mezarlığına çevirdik. Bu ülkede yüzde 47 seçmenin oy verdiği bir siyasi parti, gazete kupürleriyle kapatılmaya kalkıldı” dedi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Temel Haklar ve Anayasa’ konulu konferansta yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak konuşan Kılıç, yeni anayasa çalışmalarında; ifade özgürlüğü, inanç özgürlüğü ve insan onuruna önem verildiğini belirtti. Konuşmasının devamında, Anayasa Mahkemesi’nin 2000’li yıllara kadar 25 partinin kapatma kararını onayladığını hatırlatan Haşim Kılıç, “Anayasa Mahkemesi, 2000’li yıllara kadar 25 parti kapattı. Bazı gerekçelerle partilerin kapısına kilit vurduk ve ülkeyi partiler mezarlığına çevirdik. Bu ülke seçmeninin yüzde 47’sinin oy verdiği bir siyasi parti, gazete kupürleriyle kapatılmak istendi. Ne yazık ki gazete kupürleriyle. Konuşamıyoruz, söyleyemiyoruz, belki bununla ilgili çok şeyler söylenir. Kapalı kapılar ardında olup bitenleri, elbet bir gün tarih yazacak. Ama şuna inanın. Bunu ancak bir tek kelimeyle ifade edebiliyorum. Bu zalimlikti, başka hiçbir şey değildi” dedi.

"Türkiye’de içini doldurduk"

Geçmişte bazı kavramların içi yanlış doldurularak laiklik adı altında olmadık maskaralıkların ortaya çıkartıldığını ifade eden Haşim Kılıç, şunları söyledi; “Ordu mensuplarının namaz kılması disiplinsizlik sayıldı ve görevlerinden uzaklaştırıldı. İçi yanlış doldurulan kavramlarla bunlar hep izah edildi. Laiklik adı altında, olmadık maskaralıklar çıkardık ortaya. Dünyada sadece 3 ülkede baskın bir laiklik uygulaması vardır. Amerika, Fransa ve Türkiye, diğer yerlerde de var, ama bu 3 ülkede farklıdır. Ne Amerika’da ne Fransa’da bile böyle bir şey yoktu. Ama biz Türkiye de bunun içini böyle doldurduk.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x