Bahçeli: Görülmedik bir rüşvet çarkı, soygun düzeni kurdular

01 Haziran 2015 Pazartesi 15:16

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti hükümetini eleştirerek, "Görülmedik bir rüşvet çarkı, soygun düzeni kurdular." dedi.Partisi tarafından Edirne İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitinde konuşan Bahçeli,...

Bahçeli: Görülmedik bir rüşvet çarkı, soygun düzeni kurdular

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti hükümetini eleştirerek, "Görülmedik bir rüşvet çarkı, soygun düzeni kurdular." dedi.

Partisi tarafından Edirne İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitinde konuşan Bahçeli, hükümete yüklendi. “Edirneli doymamış, giyinmemiş, sevinmemiş; bunlar Erdoğan için anlamsızdır.” diyen Bahçeli, “Edirneli şikayet ediyor, sorunlarına çare bekliyormuş; bunlar Davutoğlu’na göre gereksiz ve yersizdir. Edirneli genç işsiz kalsın, ama bunların çocukları gemilerle oynasın, kurdukları vakıfları emlak şirketine ve darphaneye çevirsin.” ifadelerini kullandı.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Bahçeli, AKP’nin toplumun her kesimiyle bağını kestiğine vurgu yaptı. “AKP yıllarında huzurunuz arttı mı? Refahınız çoğaldı mı? Cebiniz para gördü mü? Borçlarınız azaldı mı?” diye soran Bahçeli’ye kalabalık “Hayır” cevabını verdi. Bahçeli, “Hakkınız vardır, bunların hiçbirisi olmadı. 'Hayır' demeniz boşuna değildir, çünkü çileyi çeken siz, kaybeden yine sizlerseniz. Fakat haramı yiyenler bellidir. Yedikçe yiyen, yedikçe kuduran ve Edirnelilerin kesesine gözünü diken arsızlar da ortadadır. Çiftçimiz çalıştı, çabaladı, hasadını kaldırdı, fakat bir de baktı ki, ürün parası 1 milyar 370 milyon liralık kaçak ve karanlık saraya yatırılmış. Meğer esnafımızın siftah parası ayakkabı kutularına koyulmuş. Edirneli kardeşlerimizin süt, peynir, yumurta parası yatak odalarına saklanmış. Siz çalıştınız, onlar çaldı. Siz yoruldunuz, onlar yolsuzluk yaptı. Siz katlandınız, onlar servetlerini katladı.” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİLERİMİZ AÇMAZDA VE ZORDADIR

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çiftçinin açmazda ve zorda olduğunu ifade ederek hasat zamanına az bir süre kalmasına rağmen, buğdayın alım fiyatının henüz açıklanmadığını belirtti. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, geçen yıl çiftçiyi tüccara mahkûm ettiğini kaydeden Bahçeli, “Aracılar, komisyoncular, tefeciler üreticilerimizin canını yaktı. Zaten çiftçilerimiz para kazanmıyor. Zaten tarladan kaldırılan ürün borca yetmiyor. Çiftçimizin elinde yok, avucunda yok. Bir gün toksa diğer gün aç. Girdi maliyetleri almış başını gidiyor. Mazota yetişmek, gübreye, ilaca güç yetirmek imkânsız.” dedi.

AKP İKTİDARI ÇİTFÇİYİ YALNIZLIĞA TERK ETTİ

13 yıla giren AKP iktidarının, çiftçiyi yalnızlığa terk ettiğini dile getiren Bahçeli, “Yandaşlar haksız ve usulsüz yollardan zenginleşirken, köylülerimiz yoksulluğun ve sefaletin kilerine kapatıldı. Bugün köylerde hüzün vardır. Bugün şehirlerde hüsran hakimdir. Huzursuzluk, geçim darlığı, gelir yetersizliği, devasa sorunlar, borç yükü her köyümüze, her köylümüze sinmiş ve sirayet etmiştir.” diye konuştu. Traktörlerin boşa çalıştığını savunan MHP Genel Başkanı, biçerdöverlerle biçilen ya bankaya, ya haciz memuruna veya tarım krediye yatırıldığını öne sürdü. Bu tablonun, kör bir çıkmaz, vahim bir kısır döngü olduğunu açıklayan Genel Başkan, şunları söyledi: “Besmeleyle saçılan tohumdan geriye sadece sapı kalmaktadır. Bağların, bahçelerin, bostanların neşesi kaçmış, verimi düşmüştür. AKP, çiftçiyi yüz üstü bırakmıştır. AKP, çiftçiye yüz çevirmiştir. Kaçak ve karanlık saraya gelince trilyonları savuran, ayakkabı kutularına milyon dolarları saklayan soygun şebekesi, konu çiftçi olunca ‘gözünüzü toprak doyursun’ diyecek kadar küçülmekte, seviyesizleşmektedir. 2002 yılında 3,3 kg buğdayla 1 litre mazot alınıyorken, 2014 yılında da 5,22 kilogram buğdayla 1 litre mazot ancak alınabilmiştir. Bu karşılaştırmaları arpa, pancar, pirinç, nohut, patates, soğan, ayçiçeği, tütün gibi ürünlerde de yapmak mümkündür ve sonuç aşağı yukarı hep aynıdır.”
“Buradan açık bir şekilde çıkardığımız sonuç şudur.” diyen Bahçeli, “Çiftçimizin kullandığı mazot faturası yıldan yıla artmıştır. Gelin görün ki, çiftçinin reel kazancı azalmış, fakirliği çoğalmış, neticede verilen emekler boşa heba edilmiştir. 2002 yılında 600 gr buğday 1 kilogram gübreye tekabül ederken, şimdilerde 1,1 kilogram buğday 1 kilogram gübreye denk düşmüştür. AKP iktidarı süresince; mazot 4 kat, gübre 9 kat, elektrik kullanım bedelleri 2,5 kat yükselmiştir. Rakamların söylediğiyle, AKP’nin ileri sürdüğü söylemler tepeden tırnağa farklıdır.” değerlendirmesini yaptı.

AKP’NİN BAKTIĞI YERDE ÇİFTÇİ YOKTUR.

AKP’nin dilinde çiftçinin esamisi okunmadığını savunan Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Kaybeden çiftçidir, zarar ve ziyan gören topyekûn milletimizdir. Çiftçilerimizin bırakınız 2002’yi, 2007 yılına göre bankalardan kullandığı kredi miktarı 2014’de yüzde 296’ya fırlamış ve yaklaşık 40 milyar liraya ulaşmıştır. Ne yazık ki, alınan borçların geri ödemesi kolay olmamıştır. Çiftçi böyleyken, esnaf farksız mıdır? Hayır, Edirneliler, esnafımız, memurumuz, işçimiz hayatın çile ve yüklerinden muztariptir. Herkes AKP’den şikâyetçidir. Herkes AKP’den dertlidir.”

BİRLİKTE YÜRÜMEZSEK ÖNÜMÜZ KARANLIKTIR

Birlikte yürümemeleri durumunda Türkiye’nin önünün karanlık olduğunu öne süren Bahçeli, şöyle konuştu: “Şayet yürümezsek hainler, hırsızlar, Türk ve Türkiye düşmanları arayı açacaktır. Değerli Kardeşlerim, Gerçekten de Türkiye, bugün bir yol ayrımına gelmiştir. 7 Haziran’da Milliyetçi Hareket, Edirne’nin engin sağduyusuna, idrakine, vicdanına sonuna kadar güvenmektedir. Bu seçim ile aziz milletimizin gelecek yüzyıllardaki kaderini belirlemek için eminim ki milli bir şahlanış göstereceksiniz. Üzerinize geçirilmeye çalışılan kefeni bir kader olarak kabul etmeyeceksiniz. Türkiye’nin çatışma ve kavga ortamına sürüklenerek tükenmesinin vebaline asla ortak olmayacaksınız. Türk milleti ve milli değerler etrafında kenetlenecek, bölünmeyeceğimizi dosta ve düşmana bir kere daha göstereceksiniz. Onurumuzla oynayan siyaset tüccarlarının ve çıkar çetelerinin yakasına yapışmak artık bir namus borcudur. Çatışma ve kutuplaşma ile vicdanları sömürenlere cevap vermek de artık bir vatan görevidir.”

7 HAZİRAN’DAKİ SEÇİMDE TARAFLAR SAFINI BELİRLEMİŞTİR

Halkın 7 Haziran’da sandık başına gideceğini anımsatan Bahçeli, şunları kaydetti: “Bir yanda, AKP ve işbirlikçi çıkar çevrelerinin koalisyonu, diğer yanda milletini karşılıksız seven Türkiye sevdalıları. Bir yanda, Türkiye’den intikam almaya niyetli iç ve dış mihraklar, Diğer yanda Türkiye’yi kurtarmaya yemin etmiş Türk milliyetçileri. Bir yanda varlıklarımızı sömürmeye hazırlanan küresel odaklar, varlığımızı imha etmeye odaklanmış teröristler, bölücüler ve müzakereciler, Diğer yanda milli ve tarihi emanetleri canı pahasına savunarak Balkanlarda destan yazan Edirneliler. Bir yanda, siyasi ikbal ve menfaat için siyasete soyunanlar, Diğer yanda ise vatana hizmet ve milli değerlere sadakat için Türkiye’ye talip olan Milliyetçi Hareket. Gafletin ihanete vardığı, korkaklığın teslim olmaya dayandığı bir iktidar dönemi 7 Haziran’da sona erecektir.”

TÜRKİYE’NİN SORUNLARINI TEK BAŞINA ÇÖZERİZ

İktidara gelmeleri durumunda Türkiye’nin sorunlarını tek başına çözeceklerini vurgulayan Bahçeli, bu konuda kendilerine güvendiklerini anlattı. Çarenin 'Milliyetçi Hareket' olduğunu savunan Bahçeli, “7 Haziran geldiğinde, vatan topraklarını bırakıp kaçan buna da başarı diyenlere karşı vatan diyecek misiniz? (Evet) Şehitlerimizin emaneti şanlı bayrağımızı çekildiği gönderden indirmeye cüret edenlere ve bunlarla pazarlık yapanlara karşı bayrağın namusunu müdafaa edecek misiniz? (Evet)
Türkiye’ye sahip çıkmak için Milliyetçi Hareketle yürüyecek misiniz? (Evet) Çok şükür Edirneliler kararını vermiş, yürüyüşe geçmiştir. Allah hepinizden razı olsun. Yüzünüzü kara çıkarmayacağız. Desteklerinizi heba etmeyeceğiz. Ve Edirne’nin ümitlerini asla soldurmayacağız." diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ KURTARMAK İÇİN İKDİRARA YÜRÜYORUZ

Milliyetçi Hareket’in Türkiye’yi kurtarmak için iktidara yürüdüğünü açıklayan Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Milliyetçi Hareket zalimlerin hakkından gelmek, mazlumların hakkını savunmak için kükremiş sel gibi, patlamış volkan gibi coşuyor. Türkiye sevdalıları Edirne’yi huzura kavuşturmak için çağrıda bulunuyor. Bizimle Yürü Edirne. Hırsıza, şerefsize, namussuza, haine, uğursuza, soygun çetelerine karşı bizimle yürü Edirne. Muhterem Edirneliler sandık başına gittiğinizde; şahsi ihtirasları için Türk milletinin kardeşliğini bozanları unutacak mısınız? (Hayır) Manevi değerler üzerinden yapılan ucuz siyaseti affedecek misiniz? (Hayır) Milletimizin şeref ve haysiyeti üzerinde yapılan tartışmaları göz ardı edecek misiniz? (Hayır) Şundan emin olunuz ki, 7 gün sonra; Ya huzur kazanacak ya da hüsran sürecektir. Ya zillet hâkimiyetini teyit edecek ya da millet kazanacaktır. Ya Türkiye düzlüğe çıkacak, ya da milliyetsizler istikbalimizi karartacaktır. Başka bir seçenek kalmamıştır.”
“Sinsi oyunlar bitmelidir. Artık rezalet serüvenleri kapanmalıdır. Artık ihanetin perdesi yırtılıp atılmalıdır. Edirnelinin beklemeye tahammülü kalmamıştır. Oyalanacak vakit yoktur. Tehdit çok yakındır. Tehlike her köşededir. Zulüm her yerdedir. Zorba kontrol ve denetimden çıkmıştır.” diyen Bahçeli, “Sandık önüne gittiğinizde tarihi bir tercih yapacaksınız. Ve eminim ki; Huzur için, emniyet için, barış için “MHP’ye evet” diyeceksiniz. Şeref için, haysiyet için, kudret için “MHP’ye evet” diyeceksiniz. Birlik için, kardeşlik için, kimlik için “MHP’ye evet” diyeceksiniz. Refah için, aş için, iş için, gelecek için “MHP’ye evet” diyeceksiniz.” şeklinde konuştu.

ÜLKEMİZ KÖTÜYE GİDİYOR

Diğer partilere oy veren seçmenlere seslenen Bahçeli, şöyle konuştu: “AKP’ye oy veren kardeşim, ülkemiz kötüye gidiyor. AKP, aldığı oyları kötüye kullanmış, Türkiye’yi enkaza çevirmiştir. AKP’ye destek veren kardeşim; ülken için, milletin için, vatanın için, geleceğin için bu defa birlikte yürüyelim. Bunlarda hayır yoktur, bunlarda ümit yoktur.”
CHP’ye ve diğer partilere oy veren vatandaşlarım, çağrım sizleredir; bu defa bizimle yürüyün. Kararsız duran, tercihini henüz yapmamış kardeşim; boşuna zaman kaybetme, MHP bil ki seninle, senin yanında. Bizimle yürümeye var mısınız? Zalime karşı beraber miyiz? Haine karşı birlikte miyiz? Başkanlık sistemi düşleyen 17-25 Aralık çetesine, PKK’yla yeni Anayasa planlayan zorbalara karşı aynı safta mıyız?”

YOKSULLUKLA SAVAŞ, YOLSUZLUK VE TERÖRLE MÜCADELE

MHP iktidarında yoksullukla savaşacağız, yolsuzlukla ve terörle mücadele edeceklerini açıklayan Bahçeli, “ Devlet ve yönetim reformuyla çürümenin önüne geçeceğiz. Ahlak ve kalitenin tesisiyle çöküşü engelleyeceğiz. Üreten Ekonomi Programımızla sanayinin, işadamlarımızın, aç ve açıkta kalan milyonlarca masum vatandaşımızın sorunlarını gidereceğiz. Ekonomi büyüyecek, insanımız refah ve zenginliğe ulaşacaktır. Türkiye, MHP iktidarıyla, milli varlığına, tarihi misyonuna sahip çıkarak bugün içinde bulunduğu ataletten kurtulacaktır.” dedi.

MART VE EYLÜL’DE EMEKLİYE TOPLAM 2 BİN 800 ÖDENEK VERECEĞİZ

MHP iktidarın yapacakları icraatlara değinen Bahçeli, “Emeklilerimize; Mart ayında 1 bin 400 ve Eylül ayında 1 bin 400 lira olmak üzere yılda toplam 2 bin 800 lira Emekli Destek Ödeneği vereceğiz. Asgari ücretlilere, büyük şehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım imkanı sunacağız. Kamu çalışanlarımızın çeşitli isimler altında ödenen tüm ek ödenekleri emekli aylıklarına yansıtacağız. Emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini çözeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ÖTV VE KDV’Yİ TAMAMEN KALDIRACAĞIZ

Mazotta, gübrede, ilaçta, tohumda, yemde, fidede, ÖTV ve KDV’yi tamamen kaldıracaklarının sözünü veren Bahçeli, çiftçinin belini büken mazotu 1 lira 75 kuruşa indireceklerini vurguladı. “Canlı hayvan kaçakçılığını önlemek, et ve sütte garanti fiyat uygulamak için tedbir alacağız.” diye konuşan Bahçeli, şunları kaydetti: “Asgari ücreti net bin 400 liraya çıkaracağız. Hayırlı olsun. İmamsız ve müezzinsiz cami bırakmayacağız. Cemevi gerçeğini siyasi kaygılardan uzak bir şekilde kabul edecek ve devlet yardımının önünü açacağız. Köy ve mahalle muhtar maaşlarının en az asgari ücret kadar yükselmesi, yani en az bin 400 lira olması için gereğini yapacağız. Esnaf ve sanatkârlarımız yeni işyeri açtılarsa, onları beş yıl süreyle gelir vergisinden muaf tutacağız. İlave olarak, kendi nam ve hesaplarına ödedikleri sigorta primlerinin yarısı beş yıl süreyle devlet tarafından karşılanacaktır. Şoför esnafımızın aldığı yeni ticari araçtan 10 yıl kullanmak kaydıyla KDV ve ÖTV almayacağız. Kutlu olsun. Esnaf, Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarını iyileştireceğiz. Gerçek manada intibak düzenlemesi yapacağız.”

İşsizlere seslenen Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üreten ekonomi programımızla her yıl 700 bin insanımıza iş sağlayacağız, sorunlarınızı bitireceğiz. Bugüne kadar kim, hangi ad altında, hangi tutar ve miktarda yardım alırsa alsın, anasının ak sütü gibi helali olan sosyal yardım ve desteklerden kesinlikle mahrum bırakılmayacaktır. Ve de bu yardımları refah artışı kapsamında yükseltip yüzleri güldüreceğiz. Aylık 200 kilowatsaatin altında elektrik tüketen ve ödeme gücü olmayan vatandaşlarımıza yüzde 75 indirim yapacağız. 18 yaşını doldurmuş ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyen engellilerimizin aylıklarını 600 liraya, 18 yaş altı engelli aylığını ise 400 liraya çıkaracağız. Ağır engelli aylığı vicdansızca kesilen Erzurumlu Miraç evladımızın ve benzeri durumdaki mağdurlarımızın hakkını biz arayacak, ellerinden biz tutacağız. Muhtaç durumda olan ailelerimizin en az bir ferdine iş vereceğiz. İş sağlanana kadar, asgari ücretin yarısı kadar, yani 700 lira “Aile Desteği” adı altında ödeme yapacağız. Şehit yetimlerimizin tamamına iş sağlayacağız. Gazilerimiz ve çocuklarının işe yerleştirilmelerine öncelik tanıyacağız. Kamuya ait atıl arazileri yoksullarımıza tahsis etmekle kalmayacak, istihdam oluşturmak amacıyla, büyük ya da küçükbaş hayvanları bedelsiz dağıtacağız. Evi olmayan muhtaç ailelerimize sosyal konut sağlayacağız. Veya 250 lira kira yardımı yapacağız. Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Hilalkart uygulamasına geçeceğiz. Güle güle harcayınız.”

ÖĞRETMENLERİN 3 BİN 600 EK GÖSTERGEDEN YARARLANMALARININ ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Öğretmenlerin 3 bin 600 ek göstergeden yararlanmalarının önünü açacaklarını kaydeden Bahçeli, “Atanamayan öğretmen çilesine son vereceğiz. Yuva kuracak gençlerimize 10 bin lira tutarında, iki yıl vadeli, faizsiz kredi imkânı sağlayacağız. Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan taşeron işçilere kadro vereceğiz. Kamuda sözleşmeli, geçici, 4/B’li, 4/C’li, vekil ve benzeri şekilde istihdam edilenlerin alayını kadrolu yapacağız. Ve şüphesiz bölücülüğün ve terörün kökünü kazıyacağız. Temiz siyaset, dürüst yönetim için Bizimle Yürü Edirne. Dik baş, tok karın, mutlu yarın için bizimle yürü Edirne.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x