Başbakan Derin Devlet Düşüncesini Netleştirmeli

26 Aralık 2012 Çarşamba 10:17

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlenmesi olayının vahim bir durum olduğunu belirterek, bunun aydınlatılması gerektiğini söyledi. Başbakan'ın olayı derin devlete bağladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu,...

Başbakan Derin Devlet Düşüncesini Netleştirmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlenmesi olayının vahim bir durum olduğunu belirterek, bunun aydınlatılması gerektiğini söyledi. Başbakan'ın olayı derin devlete bağladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın derin devlet konusundaki düşüncesini netleştirmesi gerektiğini vurguladı. "Susurluk olayı derin devletin yasa dışıyla işbirliğidir." diyen Kılıçdaroğlu, "Bizim karşı çıktığımız nokta budur." dedi.

        CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın yayın organlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Soru cevap öncesi CHP tarafından hazırlanan bir video izlettirildi. Videonun başında ise uyuyan Başbakan'ın görüntüsüne yer verildi. Gösterimde AK Parti iktidarının yaptıkları eleştirildi.

        ODTÜ'deki olaylara ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, çağdaş     demokrasilerde haksızlığa ilk tepkiyi verenlerin gençler olduğunu söyledi. Üniversitelerden farklı açıklamalar gelmesi konusunda onların AK Parti iktidarının atadığı rektörlerin görüşleri olduğunu, üniversitelerin görüşleri olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, olayların sadece Başbakan'ın bakışıyla verilmesine de karşı olduklarını belirtti. Şiddete de karşı olduklarının altını çizdi.

        Başbakan'ın odasında dinleme cihazının bulunmasına dönük bir soruya Kılıçdaroğlu, yasa dışı dinlemeye herkesin ortak tepki göstermesi gereken suç olduğunu vurguladı. "Yasa dışı dinlemeyi yasal hale getiren uygulamalar var." diyen Kılıçdaroğlu, "Eğer siz bazı gazetecileri dinlemek için sahte isimlerle karar çıkarıyorsanız bu da daha vahim bir suçtur." diye konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Yasa dışı dinlemeyi yasal yönlerden kılıf hazırlayıp bir şekilde yargıcın önüne götürüp karar aldırıyorsanız buna hepimizin tepki göstermesi gerekiyor. Bir ülkede yasa dışı dinleme Başbakan'ı dinleme noktasına gelmişse o da vahim bir durumdur. Dinlemeleri Sayın Başbakan derin devlete bağlıyor, hala sonlandıramadığını ifade ediyor. Önce Sayın Başbakan'ın derin devlet konusundaki düşüncesini netleştirmesi gerekiyor."

        "Susurluk olayı derin devletin yasa dışıyla işbirliğidir." diyen Kılıçdaroğlu, "Bizim karşı çıktığımız nokta budur. Yasa dışı dinlemeyi hangi derin devlet yaptı; yasal olan mı yasa dışı olan mı yaptı? Bunu yanıtlaması gereken Sayın Başbakan'dır." ifadesini kullandı.

        Kendilerine gelen bilginin CHP'nin dinlendiği yönünde olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bu konuda birçok kez açıklama yaptıklarını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Başbakan'ın dinlenmesi vahim bir olaydır. Kararlılıkla üzerine gidip sorunu çözmeleri, faili bulup yargının önüne çıkarmaları gerekiyor." diye belirtti. Dinlemeler konusunda hükümetin uyguladığı çifte standarta karşı çıktıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, etme bulma dünyası olduğunu, gelip Başbakan'ı bulduğunu ifade etti. CHP lideri, Başbakan'ın, devletin, ilgili kurumların harekete geçip olayın aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

Yorum Gönder

@name x