Çamoluk, Gümüşhane’ye Bağlanmak İstiyor.

22 Ağustos 2020 Cumartesi 11:02

Giresun Çamoluk ilçesi hakkında ses getiren kamuoyu çalışmaları ile gündem yapan Twitter’daki Çamoluk sayfası yaptığı anket çalışması ile yine gündem oldu.

Çamoluk, Gümüşhane'ye Bağlanmak İstiyor.

Giresun Çamoluk ilçesi sakinleri bir site üzerinde Twitter’ dan yaptığı anketle gündem oldu.


Twitter’daki Çamoluk sayfası yaptığı anket çalışması ile vatandaşının nabzını tuttu. Çamoluk’un yıllardır çözülemeyen kronekleşmiş sorunlarının çözümü için başka bir İl’e bağlanması için referandum yapılsa, il tercihiniz hangisi olurdu? sorulu ankette açık ara farkla Çamoluk’un Gümüşhane’ye bağlanmasıyla sonuçlandı.


Giresun iline bağlı Çamoluk ilçesi sakinleri son dönem özellikle ilçeye 3.5 saat uzaklıktaki Giresun Devlet Hastanesine yapılan hasta sevkleri sonrası oluşan mağduriyeti gündeme taşımıştı. Çamoluk ilçesi Gümüşhane ve Erzincan il merkezine 1,5 saat mesafede Giresun’a ise 3,5 saat mesafede bulunuyor. Giresun İl merkezine olan uzaklıkları, yol problemi ve coğrafi durumdan ötürü Çamoluk ilçesinin Giresun’dan ayrılarak ilçe merkezine daha yakın olan Gümüşhane, Erzincan ve Sivas arasında anket yapan Twitter daki Çamoluk sayfasının anketi 72 gibi üstün sayı ile Gümüşhane iline bağlanması ile sonuçlandı.


Çamoluk Twitter hesabından yapılan açıklamada; 48 saatlik anketimiz bitti. Katılımcılara cân-ı gönülden teşekkür ederiz.  867 oy kullanıldı. 624 Gümüşhane 86 Erzincan 52 Sivas 105 kişi ise hiç biri seçeneğini işaretledi.  Gümüşhane’nin Şiran ilçesine sınır olan Çamoluk’lular alış veriş, hastane gibi ihtiyaçlarında Şiran ilçesini daha sık kullanmaları ve aynı kültürde coğrafyada olmaları Çamoluk’un Gümüşhane’ye bağlanmak istemesinde etkili olduğu görülmektedir. Son olarak 29 Haziran 2004 İçişleri bakanlığı kararıyla Çamoluk Pelitli köyü Gümüşhane Şiran ilçesine bağlanmıştı.  2018 Aralık ayında Alucra Muhtarlar Derneği Başkanı Onur Taşkın’da Alucra’nın Gümüşhane’ye bağlanmasını istediklerini söylemişti. Yıllar önce Çamoluk Yenice beldesinin de referandum ile Gümüşhane Şiran ilçesine bağlanmasının sandıktan çıkmasına rağmen bağlanmasının da gündeme geldiği gözlemlenirken çıkan anket sonucuna Çamoluk kamuoyunun nasıl oluşacağı merak ediliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x