CHP iyice kaşıyor!.. Tepki çeken 'cemevi' önerisi

23 Ocak 2020 Perşembe 18:06

Aleviliği farklı bir din olarak göstermeye çalışan CHP, cemevlerinin ibadethane sayılması için kanun teklifi hazırladı.

CHP iyice kaşıyor!.. Tepki çeken 'cemevi' önerisi

 Aleviliği farklı bir din olarak aşılamaya çalışan CHP, skandallarına devam ediyor. Cemevlerinin birer "dergah" değil, ibadethane olduğunu savunan ana muhalefet, TBMM’ye kanun teklifi getirdi.

İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) meclislerinde alınan kararlarların ardından, cemevlerine ilişkin bir girişim de TBMM gündemine geltirildi.

Cemevlerine ibadethane statüsü tanınması için CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban tarafından, Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verildi.

Alevi-Bektaşi toplumunun ibadethane olarak cemevlerini seçtiğini iddia eden Alban, eşitlik ilkesi ve demokrasinin gereği olarak cemevlerine yasal statü tanınması gerektiğini savundu.

Alban, “Cemevlerinde Yüce Allah’ın ismi anılmakta, ona dua edilmektedir. Allah’ın anıldığı, toplu olarak ona dua edildiği yerler ibadethane ise cemevleri de birer ibadethanedir. Bunun aksini söyleyerek tartışma çıkarmak kimsenin haddi değildir.” diye konuştu.-

CHP iyice kaşıyor!.. Tepki çeken 'cemevi' önerisi
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 6 ay önce yorumlandı

*bir tane akıllı demiyorki.dinler a)semavi dinler(orijinal)b)felsefi dinler===> eğer kızılbaşlar biz müslüman değiliz biz farklı bir dinin mensuplarıyız diyorlarsa 1/önce tabi olduğu dinin kurallarını gösteren kendilerince kutsal bir yönergeler ve talimatnamelerden oluşan kitapları olmalı 2-bu kitabın bir tebliğcisi ve bu kitabı insanlara en iyi anlatacak seçilmiş birisi olmalı.yoksa**alevilik islam içindedir""cemevleri hatadır .adamlardaki cesarete bakarmısınız-kültürü din yapmışlar.cehalet

0 Kişi beğendi.