CHP'den S-400 ÖNERİSİ: ERTELEYİN

24 Mayıs 2019 Cuma 02:46

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz; S-400'lerin konuşlandırılmasının ertelenmesini, Suriye yönetimiyle görüşülmesini, Türkiye'nin Tel Aviv'e yeniden büyükelçi gönderilmesini önerdi.

CHP'den S-400 ÖNERİSİ: ERTELEYİN
 Türkiye'nin savunma sanayiine katkısı olacağı düşünülen S-400'ler, kasım ayında Malatya'ya konuşlanacak.

Konunun muhatabı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400’lerin sadece savunma özelliğinin olduğunu belirterek, "Ülkemize eğer hava taarruzu veya füze atılırsa, bunlara karşı koruyacak bu sistem. Başka bir işlevi yok, zaten yapamaz. Dolayısıyla bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım." demişti.

Bu açıklamaların ardından muhalefet cephesinden, S-400'lerle ilgili bir itiraz geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, S-400'lerin konuşlandırılmasının ertelenmesini önerdi.

Çeviköz, "Türkiye, S-400 satın alma kararını NATO boyutuyla görmesi gerektiğini anlarsa bu ikilemden çıkmak daha kolay olacaktır. Bu komisyon çalışmalarını bitirene kadar S-400'lerin konuşlandırılmasının ertelenmesini öneriyoruz." dedi.

CHP'den S-400 önerisi: Erteleyin

"TARİHİN EN KRİTİK DÖNEMİ"

Meclis'te düzenlediği toplantıda dış politikadaki sıkışıklığın giderek keskinleştiğini, Türkiye'nin önünde çok önemli gündem maddelerinin bulunduğunu dile getiren Çeviköz,  ABD ile olan ilişkilerde tarihin en kritik döneminden geçildiğini aktardı.

S-400'leri alacak olan ülke Türkiye'nin olduğunu ancak tartışmaların ABD ile Rusya arasında sürdüğünü vurgulayan Çeviköz, Türkiye'nin bu konuda öznel durumunu yitirdiğini öne sürdü.

CHP'den S-400 önerisi: Erteleyin

"S-400'LER ERTELENSİN"

Çeviköz, "Türkiye, S-400 satın alma kararını NATO boyutuyla görmesi gerektiğini anlarsa bu ikilemden çıkmak daha kolay olacaktır. Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD ile kurulmasını önerdiği askeri komisyonun NATO ile Türkiye arasında kurulması daha uygun olacaktır. Bu komisyon çalışmalarını bitirene kadar S-400'lerin konuşlandırılmasının ertelenmesini öneriyoruz." dedi.

ESED REJİMİYLE GÖRÜŞÜLMELİ

Daha sonra konuyu Suriye'ye getiren Çeviköz, en kısa zamanda Dışişleri Bakanı'nın Esed rejimiyle görüşmesini ve bu görüşmenin ileride Türkiye ile Esed rejimi ile ilişkilerinin yüksek düzeyde sağlanmasına zemin oluşturmasını önerdi.

"İSRAİL'DE BÜYÜKELÇİ GÖREVLENDİRİN"

Çeviköz, Doğu Akdeniz'de Türkiye aleyhine gelişen dengelerin diplomasi ve uzlaşma yoluyla çözülmesinin doğru olacağını söyleyen Çeviköz, "Türkiye aleyhine olan mevcut durumun değişmesi için Türkiye'nin Şam, Tel Aviv ve Kahire'deki büyükelçileri tekrar göreve gönderilmelidir." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kadir keskin 1 yıl önce yorumlandı

Afrin cerablus harekatına pkk ile mücadeleye vatandaşın 15 TEMMUZ DARBE ğirişimine bu gün pençe harekatına karşı çıkan CHP mutlak s400lere karşı çıkar ne sandınız ya

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

A.Ş. 1 yıl önce yorumlandı

Şu amerikadan korktuğunuzun yarısı kadar Allahtan korsaydınız dünyayı fetih ederdik.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Suleyman ari 1 yıl önce yorumlandı

Sizi gidi hain parti. Gerçek yüzünüz ortada. Bu parazit hayatınız ve sisteminiz bir gün son bulacak. Türkiye in İsraile ve ABD ye köle olmasını istiyorsunuz.. Sizlere ve size tabii olanlara Allahın laneti yeter ve o lanet üzerinize olsun.. Korkaklar. Cesur olun abd ye karsı basbakanla bir olun. Bşrlık olun devlet kimsenin hakimiyeti altında kalmasın. Özgür oksun

0 Kişi beğendi.