Dünyada sıcak saatler: Washington, Moskova ve Brüksel'de acil toplantılar!

03 Temmuz 2019 Çarşamba 11:46

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, acil koduyla Beyaz Saray'a çağrıldı. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Rusya Devlet Başkanı Putin'in tüm randevularını iptal ederek, Savunma Bakanı Şoygu ile görüşmesi dünya basınında yankı buldu. Aynı saatlerde Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi de Brüksel'de acil bir toplantıya çağrıldı. Washington, Moskova ve Brüksel'den hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Dünya bu sıcak gelişmelere en son 11 Eylül'de şahit olmuştu.

Dünyada sıcak saatler: Washington, Moskova ve Brüksel'de acil toplantılar!
ABD, Rusya ve Avrupa'da kritik saatler yaşanıyor. Beyaz Saray'da acil durum ilanı sonrası başlayan dünya sıcak saatler, Rusya Devlet Başkanı Putin'in bütün randevularını iptal etmesiyle devam etti.

Dış basında yer alan haberlere göre; Avrupa Birliği Güvenlik Konseyi, Brüksel'de acil toplantıya çağrıldı.

Rusya, ABD ve Avrupa denklemindeki acil kodlu toplantılara ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Beyaz Saray: Başkan'ın sağlık durumuyla ilgili değil

Beyaz Saray yetkilisi, durumun Başkan Trump veya Pence'in sağlık durumuyla ilgili olmadığını, gelişmelerin bir ulusal güvenlik konusu da olmadığını açıkladı.

Beyaz Saray'da acil durum ilan edildi, dünya basını yaşanan gelişmelere kilitlendi.

Beyaz Saray'da acil durum ilan edildi, dünya basını yaşanan gelişmelere kilitlendi.

Pence ziyaretini iptal etti

New Hampshire'da Pence'i bekleyen kalabalığa yapılan duyuruda, Pence'nin uçağının bir 'acil durum çağrısı' nedeniyle geri dönüş yaptığı belirtildi.

Pence'nin danışmanı: Washington'da kalması gerekti

Mike Pence'in basın sözcüsü Alyssa Farah, "Acil durum için geri çağırma durumu yok. Başkan Yardımcısı henüz Washington'dan ayrılmamıştı. Burada kalmasını gerektiren bir durum oldu" ifadelerini kullandı.

Rus denizaltı yanınında nükleer sızıntı iddiası

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Vladimir Putin’in, 14 Rus denizcinin hayatını kaybettiği yangın nedeniyle programını iptal ettiğini, kısa süre içinde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geleceğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Deniz Kuvvetleri için okyanusu inceleyen Rus su altı araştırma gemisinde 1 Temmuz'da yangın çıktığı bildirilmişti.

Açıklamada, biyometrik ölçümlerin yapıldığı sırada çıkan yangında 14 denizcinin öldüğü belirtilmişti.

Nükleer sızıntı iddiası

Rus basınında çıkan bazı haberlerde, yangının "Loşarik" adıyla bilinen ve nükleer enerjiyle çalışan istihbarat denizaltısında çıktığı öne sürülüyor. 14 Rus askerinin öldüğü denizaltı yangını sonucu nükleer bir sızıntının olabileceği iddia ediliyor.

Putin'den açıklama

Rus su altı araştırma gemisinde çıkan yangın nedeniyle rutin programını iptal eden Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geldi.

Putin, görüşmede, yangında çok sayıda nitelikli insanın hayatını kaybettiğini belirterek, "Kazanın meydana geldiği gemi sıradan bir gemi değildi. Hayatını kaybeden 14 kişi arasında 7 birinci seviye kaptan vardı ve 2'si Rusya Kahramanı ödülüne sahipti. Bu kaza Rusya ve ordumuz için büyük bir kayıp." ifadesini kullandı.

Ölen denizcilerin yakınlarına başsağlığı dileyen Putin, Şoygu'ya yönelik, "Kazadan kurtulanlara ve ölen denizcilerin ailelerine gerekli yardımların sağlanmasını, kazaya ilişkin araştırmayla şahsen ilgilenmenizi ve bana rapor vermenizi istiyorum." dedi.

Şoygu ise yangına ilişkin soruşturma başlatıldığını söyledi.

Yenişafak

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x