İmralı ve Kandil İle Yola Devam

07 Ocak 2013 Pazartesi 14:13

AKP, bebek katilinin bulunduğu İmralı adasını Türkiye'nin gündemini ve geleceğini belirleyen en önemli siyasi merkez haline dönüştürdü. Hükümetin, bundan sonraki süreçte de tek muhatabının İmralı ve Kandil olacağı açıklandı.

İmralı ve Kandil İle Yola Devam

 Oslo'da verilen sözlerin hayata geçirilmesi için AKP hükümeti İmralı ile masaya oturmayı sürdürüyor.

Hükümet bir yandan PKK'lı teröristlerle kucaklaşan BDP'liler için fezleke hazırlarken diğer yandan PKK'nın eli kanlı elebaşısıyla görüşmelerini sürdürüyor. Sırada Kandil de var.

AKP'nin önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısında ise yeni başlayan İmralı sürecine ilişkin parti içinde değerlendirmeler yapıldı.Toplantıda, temasların İmralı üzerinden yürütülme kararlılığı dile getirilirken, Avrupa ve Kandil'in de mesajlarla sürece dahil edileceği belirtildi.

ALINAN KARARA BAK

Toplantıda, Erdoğan ve kurmayları tarafından şu değerlendirmeler yapıldı: "Türkiye son yıllarda terörle mücadele konseptini değiştirdi. Terörle mücadelede profesyonellerin kullanılması, teknoloji, karakol güçlendirmesi, istihbaratta koordinasyonun sağlanması nedeniyle PKK eylem yapamaz hale geldi. Dağa adam bulmakta da son dönemlerde zorlanmaya başladı. Süreçte tek muhatap İmralı kabul edilecek..."

Bunlardan sonraki İmralı sürecinin ise MİT üzerinden yürüyeceği, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın mesajlarının Kandil'e iletilerek etkisinin ölçüleceği de belirtiliyor. Sürecin İmralı ile görüşmeler ayağında, devreye gerekirse BDP'li heyet yeniden sokulabilecek. Bu sürecin, Öcalan'ın akrabalarının yanı sıra avukatlarıyla yeniden düzenli olarak görüşmesine olanak verilmesine dönüşebileceği de kaydediliyor.

2. KEZ İMRALI'YA GİDİYORLAR

Öte yandan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın 2. kez İmralı'ya gideceği belirtildi. Ahmet Türk ile Akat Ata'nın, parti yetkilileri ve tabanla gerçekleştirilecek değerlendirmelerin ardından Öcalan'la ikinci görüşme için önümüzdeki günlerde yeniden adaya gideceği öğrenildi. Bu görüşmede Öcalan'ın, Türk ve Akat'a BDP, Kandil ve Türkiye kamuoyuna verilmek üzere bir mektup kaleme alacağı belirtildi..

HÜKÜMETTEN İMRALI AÇIKLAMALARI

Öte yandan Hükümet kanadından da İmralı sürecini öven açıklamalar birbiri ardına geliyor.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bu süreçte sonuç alınmazsa gövdesini taşın altına koyan bedel öder. Bedel varsa ödeyecek iktidardır. Yapıcı bir durum olursa bundan herkes faydalanır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, "Terörle mücadelede herşeyi yapacak durumdayız. Bugünlerde yapılanlar da her şeyi yapmak zorunda olduklarımızdan biri" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. Bakan Çelik, "Ateşi söndürmek için ateşe yaklaşmak gerekiyor. Su olacaksınız. Suyun nereden olduğu önemli değil" dedi.

AB Bakanı Egemen Bağış da, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını değerlendirdi, "Bütün muhalefet partilerinin bu sürece destek vermesi lazım" ifadesini kullandı.

ORTADOĞU

Yorum Gönder

@name x