İTTİFAK KOMİSYONU ÜYELERİ KENDİLERİNE YENİ AD VERDİ

19 Ocak 2018 Cuma 14:39

Kendilerine mübarek olsun!

İTTİFAK KOMİSYONU ÜYELERİ KENDİLERİNE YENİ AD VERDİ
 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti ve MHP'nin birlikte hareket etmesinin önünü açmasını sağlayacak olan 'İttifak Komisyonu' Meclis'te toplandı. AK Parti ile MHP arasında oluşturulan ittifak komisyonunun adı, "Milli Mutabakat Komisyonu" olarak belirlendi

İLK TOPLANTI MECLİS'TE GERÇEKLEŞTİ

AK Parti ve MHP'nin 3 Kasım 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birlikte hareket etmesini sağlayacak yasal düzenlemenin önünü açmak amacıyla kurulan 'ittifak komisyonu' ilk toplantısını TBMM Genel Sekreterliği Toplantı Salonunda gerçekleştirdi.


TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

Komisyon toplantısına AK Parti'den Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Mahir Ünal ile Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop; MHP'den Afyon milletvekili Mehmet Parsak, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı ve İstanbul milletvekili İsmail Faruk Aksu katıldı.

AK PARTİ VE MHP'DEN ORTAK AÇIKLAMA

Toplantı sonrası Şentop ve Kalaycı birlikte ortak açıklama yaptı. İkinci toplantının salı günü yapılacağı açıklandı.

ADI "MİLLİ MUTABAKAT KOMİSYONU" OLDU

İttifak Komisyonu'nun ilk toplantısı tamamlandı. Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, milli mutabakat komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, "Komisyonu Milli Mutabakat Komisyonu diye isimlendiriyoruz. Yaşadığımız süreci hepimiz biliyoruz. 15 Temmuz Türkiye tarihi bakımından milat olarak kabul edilebilecek bir tarihtir" ifadelerini kullandı.


"KANUN DEĞİŞİKLİKLERİNİ KAPSAYAN BİR ÇALIŞMA"

Hükümet sistemi değişikliğini anayasa düzleminde gerçekleştirdiklerini belirten Şentop, "Bunun zorunlu sonucu olarak kanun değişiklikleriyle, yasal düzlemde çalışmalar yapılması gerekiyordu. Gerek AK Parti'de gerekse Milliyetçi Hareket Partisi'nde yürütülen çalışmalar vardı, onları birlikte nasıl bir sonuca ulaştırabiliriz diye konuşulacak. Seçim ittifakı meselesi seçim kanunu içerisinde değişiklik olarakçalışmanın alt başlığıdır. Bu çalışma anayasa değişikliğinin hükümet sisteminin gerekli kılmış olduğu, devletin yeniden yapılandırılması yeni hükümet bağlamında kanun değişikliklerini kapsayan bir çalışmadır" dedi.


"MİLLETİMİZİN TERCİHİDİR"

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, komisyonun sadece seçim ittifakı olmadığını söyleyerek, seçim ittifakını da kapsayan Anayasa değişikliği ile ilgili uyum yasalarını görüşüleceği bir komisyon olduğunu ifade etti. Kalaycı, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimizin tercihidir, kararıdır. Milli mutabakat milletimizin kararı, iradesidir. Bizim komisyon olarak yapacağımız çalışma, Cumhuriyetimizin 100. yılını yaşayacağımız 2023 yılında lider ülke Türkiye yapacak, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hukuki alt yapısını oluşturmaktır" şeklinde konuştu.

İKİNCİ TOPLANTI SALI GÜNÜ

Kalaycı MHP olarak çalışmalarının olduğunu belirterek, gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Şentop bir sonra ki toplantının Salı günü olacağını açıkladı.

(Kaynak: Haber3Hilal)

Yorum Gönder

@name x