‘Mazotun 1,5 TL olmasıyla patatesçi de kâr edecek, tüketici de ucuza alabilecek’

16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:41

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Aytun Çıray, Kiraz ilçesine bağlı Karaburç köyünde çiftçilere, mazotun nasıl 1,5 liraya indirileceğini anlattı. Çıray, “Et pahalı, sebze pahalı, patates pahalı diyenler haklı ama bunda çiftçinin...

‘Mazotun 1,5 TL olmasıyla patatesçi de kâr edecek, tüketici de ucuza alabilecek'

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Aytun Çıray, Kiraz ilçesine bağlı Karaburç köyünde çiftçilere, mazotun nasıl 1,5 liraya indirileceğini anlattı. Çıray, “Et pahalı, sebze pahalı, patates pahalı diyenler haklı ama bunda çiftçinin günahı yok. Günah, tarımsal girdilerin fiyatlarını çok yükselten, buna karşılık halkın alım gücünü düşüren AKP hükümetinindir.” dedi. Hükümetin, çiftçinin 2002’de 1 lira 10 kuruştan aldığı mazotu bugün 4 liraya getirdiğini söyleyen Çıray, şöyle devam etti: “Sülfat gübresinin 2002’de tonu 162 liraydı, bugün 780 lira. Nitrat gübresi 2002’de 193 liraydı, bugün 980 lira. Üre gübresi 2002’de 237 liraydı, bugün 1100 lira. DAP 2002’de 354 liraydı, bugün 1650 lira. Dünyanın en pahalı etini tüketiyoruz, çünkü AKP, yem fiyatlarını yüzde 300-400 arttırdı.”

‘PAHALILIĞIN SEBEBİ, TARIMDA GİRDİ MALİYETLERİNİN YÜKSEKLİĞİDİR’

Tarımda yaşanan girdi maliyetlerinin zincirleme reaksiyon gösterdiğine dikkat çeken Çıray, dünyanın en pahalı girdilerinin kullanılması halinde dünyanın en pahalı ürününün elde edileceğini anlattı. Çıray, şunları kaydetti: “Satın alma gücü düşük olan halkımız, bu ürünleri yeteri kadar alıp tüketemez. O zaman ürettiğiniz ürünü maliyetinin altında satmak zorunda kalır ve zarar edersiniz veya pahalıya satmak ister ama müşteri bulamazsınız. Her iki durumda da zarar edersiniz ve iki Trakya büyüklüğünde toprağı ekemez hale gelirsiniz. Sonunda üreticimiz ürettiği üründen para kazanamamaktan, tüketicimiz ise gıda ürünlerini pahalıya almaktan şikayet eder. Daha da tehlikelisi, bu durum yüzünden gün gelir üretim yapamaz duruma gelirsiniz. Sonuç düşük verimlilik, tarımsal yatırımların yapılamaması, yüksek oranlı gizli işsizlik olduğunu ve tohumlarımıza küresel sermayenin patent adı altında el koymasının da cabası. İşte bu anlattıklarım, CHP’nin mazotu neden 1,5 liraya indirmekte kararlı olduğunu, neden gübre ve yem desteklemeleri yapacağını açıkça ortaya koymaktadır. CHP, yeni kalkınma hamlesini tabandan başlatacak, zenginliği dalga dalga tüm ülkeye yayacaktır. Mazot 1,5 lira demek girdi maliyetleri düşecek, yani bizim iktidarımızda patatesçi de kâr edecek, tüketicimiz de pahalılıktan şikâyet etmeyecek demektir.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x