MHP'li Akçay: Başbakan'ın mitingine madencilerin gönderilmesini istemişler

21 Mayıs 2015 Perşembe 13:57

MHP Milletvekili Erkan Akçay, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 24 Mayıs 2015 Pazar günkü Manisa mitinginden önce AK Parti adayı ve Soma İlçe Başkanı'nın, Soma’daki rödovans ve hizmet alımı yöntemiyle çalışan bazı maden şirketlerini...

MHP'li Akçay: Başbakan'ın mitingine madencilerin gönderilmesini istemişler

MHP Milletvekili Erkan Akçay, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 24 Mayıs 2015 Pazar günkü Manisa mitinginden önce AK Parti adayı ve Soma İlçe Başkanı'nın, Soma’daki rödovans ve hizmet alımı yöntemiyle çalışan bazı maden şirketlerini ziyaret ederek, işçilerin mitinge gönderilmesini istediğini söyledi.

AK Parti’nin daha önce de genel ve yerel seçimlerde Soma’daki maden işçilerini zorla mitinglerine götürdüğünü iddia eden Akçay, “AKP’li bir Manisa milletvekili adayı ve Soma İlçe Başkanı, 20 Mayıs 2015 günü rödovans ve hizmet alımı sistemiyle faaliyet gösteren bazı maden şirketlerini ziyaret ederek, pazar günü yapılacak olan mitingleri için işçilerini göndermelerini istemiştir. Üstelik bu ilk olay da değildir. Daha önceki seçimlerde de AKP, maden şirketlerini tehdit ederek işçilerin mitinglerine gönderilmesini istemiştir. Maden işçilerine, ‘AKP kazanmazsa işsiz kalırsınız.’ tehdidinde bulunulmuştur.” dedi. Soma maden faciasının sorumlularının ellerini kollarını sallayarak gezdiğini söyleyen MHP Milletvekili Akçay, “Bu facianın sorumlularından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve bu bakanlıkların bürokratları, yargı sürecinin dışında bırakılmaktadır. Soma’da AKP bir taraftan kendisini aklama gayretindedir ancak kıdem tazminatları hala ödenmemişken, Soma’ya verilen sözler tutulmamışken şimdi de maden işçileri zorla pazar günkü mitinge götürülmek istenmektedir. Oysa işçilerimiz, bu mitinge gitmek istememektedir. İşçilerimiz, iş ve aş ile tehdit edilmektedir.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x