MHP’Lİ VE ÜLKÜCÜ OLMAK NE DEMEKTİR?

21 Ocak 2019 Pazartesi 12:35

MHP'li olmakla ülkücü olmak arasındaki fark; ikincilerin meseleleri ikbal meselesi olarak değil gönül seferberliği olarak görecek ahlak, bilgi ve bilince sahip olacak derecede okumuş, kafa yormuş ve tartışmış olmasıydı.

MHP'Lİ VE ÜLKÜCÜ OLMAK NE DEMEKTİR?
Benim gençliğimde Türkiye'nin GAP ı, Mısır'ın Assuan (Asvan) barajı mega projeleri vardı. Birkaç yıl önce "Bir ekonınij twtikçinin itiraflarını" okuyunca anladum ki mega projeler geri kalmış ülkelerin ve zigben geri kalmış liderlerinin gözlerini yıldızlara kilitleyip bu sayede önlerindeki uçurumu görmelerini engellemek için icat ediliyor.

Bizim GAP tan pek birşey çıkmadı. Ama çok daha gerilerdeki G. Kore çok daha az yatırım bedeliyle bugünlere ulaştı. Mühendisliğimin bana söylediği şu; halkın geniş çaplı kullanımına açılmamış hiçbir ürün uzun vadede yaşayamaz ve bir rekabet gücü oluşturamaz.

Örnek internet ve GPS. Sovyetlerin hatası buydu. Bizim eski telsiz kanunu sivilleri elektronikten uzak tutmasaydı regülatörden başka cihazlar da yapabilirdik.

Şimdi komşularla sıfır sorundan herkes bize düşman'a geldik. Çare? Silah yapalım. Hem de yerli ve milli olsun. Peki kaç kritik parçadan kaçı yerli ve milli?

Bir imalatın en kritik parçası lazım olduğunda elinin altında olamayacak olan değil midir? O halde yerli ve millilik aşağıdan yukarıya gider.

Tepeden inme değil. Sanal projelerle gurur duyacağımıza gerçekleri görelim.

Bardağı kim boşaltıyorsa çekip atalım da yeniden doldurmaya koyulalım.

MHP'li olmakla ülkücü olmak arasındaki fark; ikincilerin meseleleri ikbal meselesi olarak değil gönül seferberliği olarak görecek ahlak,  bilgi ve bilince sahip olacak derecede okumuş, kafa yormuş ve tartışmış olmasıydı.

Particiler kolayca çatı ve tabela değiştirebilir. Ama ülkücüler asla. Ülkücülükte alacakaranlık yoktur. Herşey nettir. Sınırları ve sorumlulukları vardır.

Herkesin arabasına binemez, arabasına bindiğinizin türküsünü söyleyemez.

Bu nedenle yeryüzünde ülkücüler olmalıdır ama ismen değil, gerçekten. Sanıyorum 1988 de adam kıtlığı yaşanırken bir makalemde; eski ülkücü diye bir kavram yoktur. Ülkücü eskisi vardır. Onların da nezdimizdeki itibarı ayakkabı eskisinden fazla değildir. Demiştim.

Davana en çok hizmet ettiğini sandığın an, ihanete en yakın olduğun andır. Daha çok meşveretle birbirimizi yontup arındırabilmek ve cevheri elmasa çwviemek zorundayız.

Gücenmece yok... sevgiyle kalın.

Prof Dr E. Murat Esin (Eskidenberi ülkücü)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x