Muharrem İnce'den AK Partililere: Sus Allah'ın belası adam

11 Nisan 2013 Perşembe 09:31

TBMM Genel Kurulu dün yine gergin bir oturuma sahne oldu. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce bir ara o kadar sinirlendi ki AK Partililere “Sus be Allah'ın belası adam” diye bağırdı.

Muharrem İnce'den AK Partililere: Sus Allah'ın belası adam

 Muharrem İnce'den AK Partililere “Sus Allah'ın belası adam”çıkışı. Meclis Genel Kurulu'nda 4. Yargı Paketi'nin görüşmeleri sırasında Ergenekon Davası'nın görüldüğü Silivri Cezaevi önünde yaşanan olayları anlatmak isteyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce sözünü kesen AK Partili milletvekillerine çok kızdı. Çileden çıkan Muharrem İnce'den AK Partililere “Sus Allah'ın belası adam” diye çıkıştı.

'4. Yargı Paketi'nin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine Silivri'deki Ergenekon duruşmasında yaşanan olaylar ve çözüm süreciyle ilgili tartışmalar damga vurdu.

''Ergenekon'' davasında duruşma salonundaki konuşmaların kaydedildiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, "Duruşma salonunda olanları kamuoyuna açıklamayan şerefsizdir, namussuzdur" diye konuştu.Özgündüz, mahkemede milletvekillerine saygısızlık yapıldığını, ayakta bekletildiklerini ileri sürerek, "Orası mahkeme değil, hukuka uymayan yer mahkeme olamaz. Yarın da oradayız, yüreğiniz varsa gelin oraya. Orada hukuksuzluk devam ettiği sürece, sizin yaptıklarınızı bütün dünyaya göstereceğiz" dedi.

ERGİN: MAHKEME ZORBALIĞA GÖZ YUMMAZ

Adalet Bakanı Ergin, Özgündüz'ün, "Bu tasarı insan hakkı ihlallerine yönelik hazırlanan bir tasarıdır ama içeriği öyle değildir" dediğini ifade ederek, tasarının, CHP'nin komisyonda verdiği önergeyle eklenen maddesi hariç, her maddesinin AİHM'den kaynaklı hak ihlallerini gidermek için hazırlandığını bildirdi.

CHP'li Özgündüz'ün, "Mahkeme heyetinin tuttuğu tutanağın Bakanlar Kurulu'nda görüşüldüğü"iddiası ile ilgili olarak Ergin, "Bu yalan bir ifadedir. Oraya emniyet birimlerinin, İçişleri Bakanlığı'nın görgüleri getirilmiştir. İçişleri bürokratlarının getirdiği bilgiler paylaşılmıştır. Mahkemenin tuttuğu tutanağı şu ana kadar ben bile görmüş değilim. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri, zorbalığa ve dayatmaya pabuç bırakmazlar" şeklinde konuştu.

'SUS, ALLAH'IN BELASI'

Sataşma gerekçesiyle CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce kürsüye geldi. İnce, ''Eğer bu ülkede, o mahkeme heyetinin vicdanı, ahlakı, namusu varsa...'' sözlerinin AK Parti sıralarından laf atılarak bir kaç kez kesilmesi üzerine, ''Bir sus be, Allah'ın belası adam" diye bağırdı.

İnce, başta AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç olmak üzere AK Parti'lilerin laf atmalarının devam etmesi üzerine, Başkanvekili Sadık Yakut'a, ''Susturacak mısınız?'' dedi.

'YALAN KONUŞURSAM BİR DAHA KÜRSÜYE ÇIKMAYAYIM'

Silivri'de o gün yaşananları anlatmak istediğini belirten İnce, "Yemin ederek söylüyorum, bir harfini yalan konuşursam, ben bir daha bu kürsüye çıkmayayım" dedi. İnce'nin bu sözü karşısında, AK Parti sıralarından "amin" sesleri yükseldi.

Duruşma salonunda yaşadıklarını anlatan İnce, ''Hiç bir zorbalık, ahlaksızlık, dayatma yok. Mahkeme Başkanı gülerek, orayı boş tutacağını söyledi. Sonra bizi arada çağırdı. Mahkeme heyetinin odasına gittik, bize çay söylediler, sohbet ettik. Başkana, 'sizden talebimiz şu dedim: Milletvekilleri olarak çok kötü koşullarda duruyoruz, bize saygı göstermiyorsunuz' dedim. Ben oldu zannettim. 'Ben size haber vereceğim' dedi. Haber bekledik ama haber vermedi'' diye konuştu.

'BEN DUVARA YAZARKEN, SEN BEBEK BEZİ KULLANIYORDUN'

İnce, konuşması sırasında kendisine laf atan AK Parti'li Turan'a, "Boyundan çok sesin var. Ben duvarlara yazı yazarken sen ultra prima kullanıyordun" karşılığını verdi. Bu sırada, AK Parti ve CHP'li milletvekilleri karşılıklı olarak birbirlerine laf attı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tartışmanın uzaması üzerine birleşimi ara verdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x