Sezgin Tanrıkulu: Olsa olsa IŞİD hukukunda olabilecek bir uygulama

26 Şubat 2015 Perşembe 12:39

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, sırf taş attı diye çocuklar hakkında müebbet hapis istemenin olsa olsa IŞİD hukukunda olabilecek bir uygulama olduğunu söyledi. Tanrıkulu, “İstanbul Sarıgazi’de bir protesto gösterisi sırasında...

Sezgin Tanrıkulu: Olsa olsa IŞİD hukukunda olabilecek bir uygulama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, sırf taş attı diye çocuklar hakkında müebbet hapis istemenin olsa olsa IŞİD hukukunda olabilecek bir uygulama olduğunu söyledi. Tanrıkulu, “İstanbul Sarıgazi’de bir protesto gösterisi sırasında boyunlarında poşu ve şal olduğu için gözaltına alınan üç gencin ‘kuvvetli suç şüphesi’ gerekçesiyle tutuklanmış olması İç Güvenlik Yasası’nın şimdiden bir cadı avı için kullanılacağını ortaya koymuştur.” dedi.

“Puşiyi tutuklama gerekçesi yapan bir sistemde demokrasiden, insan haklarından, adaletten söz etmek mümkün değildir” diyen Tanrıkulu’nun konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle: “İstanbul Sarıgazi’de bir protesto gösterisi sırasında boyunlarında poşu ve şal olduğu için gözaltına alınan üç gencin 'kuvvetli suç şüphesi' gerekçesiyle tutuklanmış olması, İç Güvenlik Yasası’nın şimdiden bir cadı avı için kullanılacağını ortaya koymuştur. Kişilerin demokratik protesto hakkını kullandıkları sırada, doğrudan şiddet eylemine girmedikleri halde, sırf 'şüphe' üzerine tutuklanması 12 Eylül rejiminin en temel uygulamalarından biriydi. Ancak bu tür uygulamalar OHAL döneminde bile AKP iktidarındaki yoğunlukta devreye sokulmamıştır. AKP hükümeti darbe hukukunu tekrar yürürlüğe sokarak Türkiye’ye net bir biçimde darbe düzenine sürüklemiştir. İç Güvenlik Yasası’yla birlikte darbe hukuku resmen devreye sokulmuştur. Puşiyi tutuklama gerekçesi yapan bir sistemde demokrasiden, insan haklarından, adaletten söz etmek mümkün değildir.

'AKP, KOLLUK GÜÇLERİNİN KEYFİ OLARAK SUÇ DELİLİ ÜRETMESİNE MÜSAADE EDEN BİR YASAYA İMZA ATTI'

Başından beri yasanın kolluk güçlerinin istismarına açık, keyfiyeti gerekçelendiren unsurlarla dolu olduğunu ifade ettik. Nitekim İstanbul’da tutuklanan üç gençten biri, soğuktan korunmak için boynuna taktığı puşinin, polis tarafından zorla başına geçirilerek fotoğrafının çekildiğini ifade etmiştir. Polis devletinde keyfi uygulamalar ve adalet sistemini yanıltmaya dönük delil üretme/yaratma operasyonları olağandır. AKP de bu olağanüstü hali olağanlaştıran ve kolluk güçlerinin keyfi olarak suç delili üretmesine müsaade eden bir yasaya imza atmıştır.

Benzer bir biçimde Mersin’de polise taş attığı gerekçesiyle 15 yaşındaki üç çocuk için 'terör örgütüne üye olma' suçundan açılan davada ağırlaştırılmış müebbet hapis istenmektedir. Bu, dünyanın hiçbir yerinde izahı olmayacak bir hukuksuzluktur. Sırf taş attı diye çocuklar hakkında müebbet hapis istemek, olsa olsa IŞİD hukukunda olabilecek bir uygulamadır!

'ÇOCUKLARDAN KORKAN İKTİDARIN SONU O ÇOCUKLARIN ADALET MÜCADELESİNİN ELİYLE OLACAKTIR'

AKP hükümetini ve onun çıkardığı yasalarla çocuğundan yaşlısına tüm yurttaşları potansiyel düşman olarak görüp hedefe sokan kolluk güçlerini bu korkunç uygulamalardan bir an önce vazgeçmesi konusunda uyarıyorum! Çocuklardan, gençlerden korkan, onlara düşman hukuku uygulayan bir iktidarın sonu, yine o çocukların ve gençlerin demokrasi, adalet ve hukuk mücadelesinin eliyle gerçekleşecektir! Bundan kimsenin kuşkusu olmamalıdır!”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x