Siyez buğdayı Şiran’da deneniyor

20 Ekim 2021 Çarşamba 12:20

Gümüşhaneliler Kültür Sanat Çevre ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin (GÜDAP) katkılarıyla Yeşilbük Belediyesi geçmişi 7 bin yıl öncesine dayanan ve genetik yapısı değişmeyen tek buğday türü olan siyez buğdayı tohumlarını toprakla buluşturdu.

Siyez buğdayı Şiran'da deneniyor
 Muğla'da yaşayan Gümüşhaneli hemşehrimiz Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Metin Öztürk’ün GÜDAP Başkanı Kamil Koç’a gönderdiği 7 bin yıllık siyez buğdayı tohumlarının ekimi Şiran ilçesine bağlı Yeşilbük beldesinde yapıldı.

Siyez buğdayı tohumlarını Şiran’da doğal gübre kullanarak üreteceklerini ve bu buğdayın bölgede ekiminin yaygınlaştırılmasını sağlayacaklarını kaydeden Koç, “GÜDAP olarak bizim memleketimize ve yerli buğday üretimine bizim de katkımız olacak” dedi.

Koç, Muğla’dan getirttikleri ata tohumu olan siyez buğdayı tohum üretimine Yeşilbük Belediyesinde başlandığını ve önümüzdeki ekim yılında isteyen vatandaşlara da dağıtım yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Yeşilbük Belediye Başkanı Sezai Doğan da Belediye olarak yerli ve milli üretime katkı sağlamak için üretimin ve üreticinin yanında olduklarını söyledi.

Siyez Buğdayının genetiği değiştirilmemiş ürün özelliğini koruduğu için sağlığa faydalı birçok özelliğe sahip olduğu biliniyor.Siyez buğdayı Şiran’da deneniyor 


Yorum Gönder

@name x