SP-BBP adayı Gürhan: Taşeron işçiliği kaldıracağız

15 Mayıs 2015 Cuma 12:13

SP ile BBP, genel seçime Milli İttifak adıyla ortak girme kararı almıştı. Her iki partinin adayları, SP listelerinde gösterildi. İzmir 1. bölge adaylarından Ahmet Gürhan, Ege Halı Yıkamacılar Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Cavit...

SP-BBP adayı Gürhan: Taşeron işçiliği kaldıracağız

SP ile BBP, genel seçime Milli İttifak adıyla ortak girme kararı almıştı. Her iki partinin adayları, SP listelerinde gösterildi. İzmir 1. bölge adaylarından Ahmet Gürhan, Ege Halı Yıkamacılar Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Cavit Babur’un evsahipliği yaptığı ziyarette Milli İttifak adayları Emin Göktaş, Serkan Uyar ve Yaşar Biçinci de hazır bulundu. Dernek üyelerine hitap eden Gürhan, sistemin iş kazalarına açık olduğunu ve kökünden değişmediği müddetçe gerçek iş güvenliğinin sağlanamayacağını söyledi. İş Güvenliği Kanunu'nun uygulamada yetersiz kaldığına dikkat çeken Gürhan, “Biz öncelikle taşeron işçiliği kaldıracağız. Böyle taşeron işçili bir sistem, dünyanın hiçbir yerinde yok. Demokratik ve gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkacaksak, dudağın kenarında iş güvenliği olmaz. Onun çalışma güvenliğini korumak zorundayız.” dedi.

Seçim beyannamelerinde asgari ücreti bin 500 liraya çıkarmayı taahhüt ettiklerini hatırlatan Milli İttifak adayı Gürhan, “Bu çok basit. Türkiye, 54 milyar lira yıllık faiz veriyor, dışarıya ödeme yapıyor. Hepiniz biliyorsunuz, hepimizin kredi kartları borçları var değil mi? Hayatımızı ipotek altına aldılar bir kere. O borçların nasıl katlanarak gittiğini düşünün. Devlette her kazandığımız, bir yıl içerisinde gayri safi milli hâsıla dediğimiz bütün kazancımız buraya gidiyor. Üretime ve yatırıma dönüştüremiyoruz. Zaten Türkiye’nin ekonomik yapısı yatırım ekonomisine, üretim ekonomisine dayanmıyor. Şöyle düşünün, biz benzini 5 liraya alıyoruz. Çiftçi de bu fiyata mazot alıyor, 4,2 liraya alıyor. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz. Niye? Hep vergi, dolaylı vergi. Dolaylı vergileri hep bizim üstümüze yıkıyorlar. Asgari ücretli de aynı ödüyor, zengin de aynı ödüyor. Elektrikte aynı ödüyoruz, telefonda aynı ödüyoruz. Arabaya biniyoruz, aynı ödüyoruz. Araba alıyoruz, aynı ödüyoruz. Bu, işte zengini zengin yapan, fakiri de fakirleştiren sistemin adı. Bu sisteme de kapitalist sistem diyoruz. Azgınca büyüyor. Biz herkesin adil ve uygun çalışma koşullarına sahip olduğu bir sistem kuracağız.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x