Suriye’ye Şanlıurfa’dan 'mühimmat dolu TIR’lar gitti' iddiası

14 Mayıs 2015 Perşembe 09:57

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal; 6 Mayıs 2015 tarihi akşam saatlerinde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nün bahçesindeki 3 adet TIR'ın Akçakale Sınır Kapısı’na Suriye’ye doğru yola çıktığı iddialarını TBMM gündemine...

Suriye'ye Şanlıurfa'dan 'mühimmat dolu TIR'lar gitti' iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal; 6 Mayıs 2015 tarihi akşam saatlerinde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nün bahçesindeki 3 adet TIR'ın Akçakale Sınır Kapısı’na Suriye’ye doğru yola çıktığı iddialarını TBMM gündemine getirdi.

CHP’li Tanal, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e verdiği soru önergesinde bu TIR'ların MİT’e ait olduğu ve içlerinde silah mühimmatı olduğu, Suriye’deki muhaliflere taşındığı gibi iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

Tanal, “Bu TIR'ların yanında kuş uçurtulmadığı, söz konusu TIR'ların ön ve arka plakalarının farklı olduğu, bu TIR'lardan birisinin ön plakasının 06 BF 6634 arka plakasının ise 06 VKP 49 olduğu, bu TIR'ların 7 Mayıs 2015 tarihi 06:30 saatlerinde Akçakale Sınır Kapısı’na Suriye’ye doğru yola çıktığı iddiasını” dikkat çekerek, Bakan Öztürk’e şu soruları yöneltti:

"6 Mayıs 2015 tarihi akşam saatlerinde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nün bahçesinde bulunan 3 adet TIR'ın içinde ne bulunmaktadır?
Bu TIR'ların ön plakaları ile arka plakaları neden farklıdır?
Bu TIR'lardan birisinin arka plakası 06 VKP 49 iken ön plakası neden 06 BF 6634 dür?

Ön plakası ve arka plakası birbirinden farklı olan bu TIR'ların 7 Mayıs 2015 tarihi saat 06:30 civarında Akçakale Sınır Kapısı istikametine doğru gitmesinin sebepleri nelerdir?

Bu TIR'lar Suriye’ye mi gitmektedir? Kimlere ne tür malzemeler götürülmektedir? Bu TIR'lar Milli İstihbarat Teşkilatı’na mı aittir?

İçlerinde silah vs. gibi mühimmat mı bulunmaktadır? Bu TIR'ların etrafına kimsenin yaklaştırılmamasının ve sıkı korunmasının sebepleri nelerdir?"

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x