Tamaylıgil: Yazıklar olsun senin Atatürk ile hemşehriliğine

14 Nisan 2013 Pazar 09:03

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Sağlık Bakanı'nın CHP'yi eleştirirken, 'Sevsinler senin gibi Atatürkçü'yü' dediğini ifade edip buna tepki göstererek, ‘Yazıklar olsun senin Mustafa Kemal ile hemşehriliğine diyorum’ dedi.

Tamaylıgil: Yazıklar olsun senin Atatürk ile hemşehriliğine

 Bihlun Tamaylıgil, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Edirne’ye gitti. Burada yaptığı konuşmasında Mehmet Müezzinoğlu’nun İzmir’deki ‘Sevsinler senin gibi Atatürkçü’yü’ dediğini ifade ederek bu sözlere tepki gösteren Bihlun Tamaylıgil, ‘Sen benim Atatürkçülüğümü seveceğine aynı topraklardan geldiğin Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşehriliğine ve onun getirmiş olduğu aydınlığa bakarak; ‘Yazıklar olsun senin Mustafa Kemal ile hemşehriliğine’ diyorum’ şeklinde konuştu.

Bihlun Tamaylıgil’i Edirne’de CHP'nin Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile bir grup partili karşıladı. CHP Partisi'nin İl Başkanlığı binasını ziyaret eden Bihlun Tamaylıgil, bir süre parti üyeleriyle sohbet ettikten sonra gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İktidar partisi bakanlarının aynı konuda birbirinden farklı açıklamalar yapmasını çok sesli koroya benzeten Bihlun Tamaylıgil, şöyle dedi:

"Bu ülkenin Gümrük Bakanı ayrı, Tarım Bakanı ayrı konuşuyorsa, bilinçlendirmede ve önlem almada zafiyetin başlangıcı buradan çıkıyor. Sen önce duruma el koyacak çözüm için önlem alacaksın ama her zamanki çok sesliler korosu, bugün GDO'lu pirinçte de kendisini gösteriyor. Düşünün bu ülkenin ekonomisini yürüten 2 bakanı vardı. Biri 'Gaza bas', diğeri 'Frene bas' diyordu. Neticede ne oldu. Yıl sonunda ülkenin ekonomisi hızlı bir düşüş göstererek takla attı. Hani diyorlar ya 'Ana muhalefet partisinde farklı sözler söyleniyor' diye. Soruyorum; iktidar partisinin bu ülkeyi yöneten bakanları, bu kadar acil ve önlem alınması gereken konular varken, biri bir telden, biri bir telden çalarken, neredesiniz siz? Neden sorgulanmıyor. Neden yapılması gerekenler için sorgulaması yapılmıyor."

‘YAZIKLAR OLSUN SENİN MUSTAFA KEMAL İLE HEMŞEHRİLİLİĞİNE’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun önceki gün gittiği İzmir'de CHP'yi eleştirirken, 'Sevsinler senin gibi Atatürkçü'yü' dediğini ifade ederek buna tepki gösteren CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık Bakanı Müezzinoğlu hangi çalışmaları ortaya koydu. Sorguluyorum, dün kendisi İzmir'e gitmiş CHP için 'Sevsinler sizin Atatürkçülüğünüzü' gibi bir cümle sarf etme gereğini duymuş. Türkiye Cumhuriyeti'nde Talim ve Terbiye Kurulu Üyeleri yayınlanacak kitapların dayanak ve içeriklerini düzenlerken çıkarttıkları yönetmelikte Atatürk ilke ve devrimlerinin dayanak olmasını ortadan kaldırırken veya Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal bayramlarda kutlama yapmak isteyen, heykeline çelenk koymak isteyenlere yasak koyan ve izne tabi tutan düşüncenin var olduğu bu dönemde, o düşünceyi ve iktidarı temsil eden yönetimin içinde olan Müezzinoğlu; Sen benim Atatürkçülüğümü seveceğine aynı topraklardan geldiğin Mustafa Kemal Atatürk'ün hemşehriliğine ve onun getirmiş olduğu aydınlığa bakarak 'Yazıklar olsun senin Mustafa Kemal ile hemşehrililiğine' diyorum.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x