Türköne'den çok tartışılacak öneri

16 Şubat 2013 Cumartesi 12:37

Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne, tartışılacak bir öneride bulundu.

Türköne'den çok tartışılacak öneri

 Mümtazer Türköne, Türk vurgusu etrafındaki tartışmaların sorunu çözmediğini bu yüzden de Türk Ocakları'nın kapatılmasını istedi.

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu "Ne Oluyor?" programında dün gece milliyetçilik kavramı ve Türk milliyetçiliğinin geldiği nokta tartışıldı. Programın konuklarından biri de Fatih Üniversitesi öğretim üyesi, Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne'ydi.

Çözümün yolunun Türkiye'de eşit vatandaşlık hukukunun tesis edilmesi olduğunu savunan Türköne şunları söyledi:

TÜRKİYELİ İFADESİNDE SAKATLIK VAR

"Diyorlar ki Kürtler Türk demeyelim, Türkiyeli diyelim. Türkiyeli dediğiniz zaman aslında orada da sakatlık var. Türklerin yaşadığı ülke değil mi? Türkiye dediğiniz zaman. Yani ben Türk değiyim ama Türklerin yaşadığı ülkedenim demiş oluyor. Kürdistan diye bir bölge var. Aslında onların söylediklerinde de mantıksızlık var, o da çözmüyor.

ÇÖZECEK ŞEY EŞİT VATANDAŞLIK HUKUKU

Çözecek olan şey Türkiye'de eşit vatandaşlık hukukunun tesis edilmesi. Tesis ettiğiniz zaman zaten kelimelerle, kavramlarla problem kalmıyor. Kürtlerin kendi etnik kimlikleriyle, dilleriyle ilgili haklarında sıkıntı kalmazsa ada dilde eğitim hakkı da dahil olmak üzere o zaman siz ulusu Türkiye'de yaşayan 75 milyonu içine alacak genişliğe kavuşturmuş olursunuz. 

TÜRK KELİMESİ ETRAFINDAKİ BULUNAN CÖZÜMLER ÇÖZÜM OLMUYOR

Türk vurgusunu Türk kelimesi etrafındaki tartışmalar Türk ocaklarının kapatılmasını da o yüzden savunuyorum. Ulus vurgusunu yapalım, millet vurgusunu yapalım. Ulus devlet vurgusunu yapalım. Ama Türk kelimesi etrafındaki bulunacak çözümlerin artık çözüm olmadığını bütün cumhuriyet tarihi boyunca tecrübe ederek öğrenmiş omamız lazım.

Yorum Gönder

@name x