Üsküdar Ülkü Ocakları Çanakkale Şehitlerini andı

17 Mart 2013 Pazar 19:06

Üsküdar ülkü ocakları tarafından Üsküdar Burhaniye mahallesi, Üsküdar Gençlik Kültür merkezinde düzenlenen Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi anma programı yapıldı.

Üsküdar Ülkü Ocakları Çanakkale Şehitlerini andı
Foto galeriye git
Program saygı duruşu ve istiklal marşı ile açıldı. Açılışın ardından Kuranı kerim okunarak şehitlerin ruhlarına gönderildi. Söz alan üsküdar ocak başkanı Okan Ertorun yaptığı konuşmada; "Çanakkale şehitlerinin verdiği destansı mücadele ile bu topraklar Türk milletine vatan yapılmıştır. Çanakkale'nin ruh ve manasının iyi anlaşılması günümüze yansıyacak mesajın iyi kavranması gerekir" dedi. Daha sonra söz alan İstanbul Ülkü ocakları başkanı Gökmen Kantar şöyle dedi; "Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi, Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi, çanakkale şehitleri şiirinde Mehmet Akif Ersoy'un dizelerini hatırlatarak çanakkale şehitlerinin şahadet sebebi bedr'in aslanlarının misyonunu temsil ediyordu. Akif'in bu şiirde Türk milletine olan iltifat ve takdir ifadeleri harbin ne kadar zorlu, ne kadar önemli olduğunu ifade ediyordu. Çanakkale'de Türk milleti zor şartlarda askerler şehit olacaklarını bile bile gül bahçesine gider gibi ölüme gidiyorlardı. Bu dünya da ender görülen bir asalet, karar ve inanç örneğidir. Çanakkale ruhunun hayatımızda diri ve canlı tutulması varlık sebebimiz olmalıdır" dedi. Programın konuşmacısı MHP Genel başkan yardımcısı, Ülkü ocakları eski genel başkanı, İstanbul milletvekili Atilla Kaya yaptığı konuşmada; "Türk milletinin balkan savaşlarında uğradığı ağır yenilgi, çetelere karşı arkadan vurulmasına meriç nehri kenarında açlıktan ağaç kökü yemesine rağmen kısa zamanda toparlandı ve çanakkale destanını yazdı. İnsanlık tarihi çanakkale gibi bir destanı asla yazmadı. Bu destanı yüce mevlamız Türk milletine yazdırdı, birçok imkansızlıklara ve yetersizliklere rağmen müstevlilerin ellerini ovuşturarak osmanlı'ya son darbeyi vurup teslim alarak boğazları rus kontrolüne, almanya'yı güney batıdan kuşatma niyetleri Türk milletinin çanakkale'de destanlaşan, efsaneleşen hamlesiyle geri tepmiştir. Tarihi Türkler çanakkale'yle birlikte  yeniden yazdılar. Bu destanla ne kadar öğünsek azdır. Bu destanın Türk milletini yeniden toparlanmasına, özgüven kazanmasına ve mazlum milletlere örnek olmuştur. Bugün içerisinde bulunduğumuz şartlar itibariyle Türk milleti farklı bir iç ve dış kuşatmayla karşı karşıyadır. Türk milleti bu kuşatmayı yaracak milletiyle, devletiyle her türlü milli ve dini mukaddesatıyla sonsuza kadar yaşayacaktır. Bugün AKP'nin Türk milletini anayasadan ve hayatın her alanından silme düşüncesi ve eylemi hayata geçirilemeyecek, Türk milleti buna müsade etmeyecektir." dedi. 

Çok kalabalık bir izleyicinin katıldığı konferansa ilgi yoğundu. Programa ayrıca MHP İstanbul il başkan yardımcısı Şinası Başlılar, Anadolu aydınlar ocağı eski başkanı Fahri Yağlı, MHP üsküdar ilçe başkanı Habip Suiçmez, MHP Sultanbeyli ilçe başkanı Şamil Kural, MHP Sancaktepe ilçe başkanı Orhan Genç, Ümraniye ülkü ocakları başkanı Adem Yıldız, Çekmeköy ülkü ocakları başkanı katıldılar. 

Yorum Gönder

@name x