Yandaş ankette Erdoğan’a şok!

16 Mart 2013 Cumartesi 14:59

Habertürk Gazetesi'nin Konsensus’a yaptırdığı ankette, vatandaşlara göre çözülmesi gereken ilk üç sorun terör, işsizlik ve eğitim.

Yandaş ankette Erdoğan'a şok!

 Ciner Grubu’na bağlı Habertürk’ün Konsensus araştırma şirketine yaptırdığı anket Erdoğan’ı üzecek nitelikte. Araştırmanın en dikkat çekici başlıklarından biri olan, “Sizce Türkiye’nin çözülmesi gereken en önemli üç sorunu hangisidir?’’ sorusuna cevap olarak ‘Terör/Güneydoğu’ sorunu yüzde 59.1 ile listenin ilk sırasını aldı. Hemen altında yüzde 39 ile ‘İşsizlik’, üçüncü sırada ise yüzde 21.7 ile ‘Eğitim’ yer aldı. Bu ayki araştırmanın en büyük sürprizi ise ‘Başörtüsü/Türban’ sorununda yaşandı. Aralık ayı anketinde yüzde 6.2 ile 11’inci sırada yer alan ‘Başörtüsü/Türban’ sorunu, yüzde 12.1 ile 4’üncü sıraya yükseldi.


‘Yargı sistemine güvenmiyoruz’

Konsensus anketindeki çarpıcı sonuçlardan biri de yargı sistemiyle ilgiliydi. “Bugünlerde Türkiye’deki yargı sistemine güveniyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 62.8’i, “Güvenmiyorum” dedi.

Halk İmralı’yla görüşmelere temkinli yaklaştı
İşte Konsensus’un en dikkat çeken sorularından biri: “PKK sorununun çözümü çerçevesinde, devletin Abdullah Öcalan ile görüşmesini onaylıyor musunuz?’’

‘Serbest bırakılması sorunu çözmez terör bitmez’

“Sizce, Abdullah Öcalan serbest bırakılsa PKK /terör sorunu çözülür mü? ’’ sorusuna yanıt verenlerin yüzde 89.9’u “Hayır, çözülmez ’’ dedi. ‘’Çözülür’’ diyenlerin oranı yüzde 10.1’de kaldı.

BDP’li vekillerin görüşmelerini onaylamıyoruz’
“BDP’li milletvekillerin İmralı’ya gidip Abdullah Öcalan ile görüşmesini onaylıyor musunuz?’’ sorusuna yanıt verenlerin büyük çoğunluğu “Hayır” dedi. Hayır yanıtını verenler yüzde 77.2 iken Evet yanıtını verenlerin oranı yüzde 22.8 oldu.

Her 3 kişiden 2’si başkanlık istemiyor
Son günlerin en önemli tartışma konularından ‘Başkanlık sistemini’ de mercek altına alındı. Ankete katılanlara, ‘’Sizce, Türkiye parlamenter sistemden başkanlık sistemine mi geçmeli, yoksa parlamenter sistem değiştirilmemeli mi?’’ diye sordu.

Yeni Anayasa’da Cumhuriyet’in nitelikleriyle ilgili tanımda Atatürk milliyetçiliğinin de yer aldığı madde yüzde 58.6 oranında kabul gördü.

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ŞAVŞATLI Yücel 5 yıl önce yorumlandı

memleket in gittiği varacaği hedefi tahmin eden varsa açiklasin da...bizlerde bilelim.

0 Kişi beğendi.