YSK'nın İstanbul için seçimlerin iptal gerekçesi

07 Mayıs 2019 Salı 04:52

YSK kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

YSK'nın İstanbul için seçimlerin iptal gerekçesi
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AK Partinin olağanüstü itirazını kabul ederek, seçimin yenilenmesini kararlaştırdı.

İŞTE GEREKÇE

Kurul'un, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı kararı, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

AK Parti'nin itirazları sonucu, 225 sandık kurulu başkanı ile 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmadığı, bu sandıklarda kullanılan oyların da aradaki farkı etkiler nitelikte olduğu sonucuna varıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ah Vatan 1 yıl önce yorumlandı

akp kamu görevlisi değil diye banka görevlilerine güvenmedikleri gerekçesiyle seçimi iptal ettiler. oysa o banka görevlileri milletim milyarlarını idare ederken güvenlirde sandıktaki görevini niye güven miyorsunuz. oysa sandık kurulları en az 7 kişiden oluşur. seçim sayım döküm en az 20 kişinin önünde yapılır . başkan hile yapmaya kalksa cinayet çıkar. durum böyle iken sandık görevlilerini suçlamak doğru değildir

0 Kişi beğendi.