Prof. Dr. Davut Aydüz, dua ederken hem endişe hem de ümitle yalvarmak gerektiğini söyledi. Adana Yedi Renk Eğitim ve Çevre Derneği tarafından, "Peygamber Efendimiz'in Dilinden Faziletli Dualar" adlı bir konferans düzenlendi. Emira Düğün Salonu’nundaki konferansta Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Aydüz dua, duanın şartları, duadan önce, dua anında ve duadan sonra yapılması gereken şeyler, duayla ilgili önemli vakitler ve Hz. Muhammed (SAV)’in dualarını anlattı.

Duanın kuldan Rabb'e yükselen kulluk nişanı, alameti ve işareti, Rab’den de kula inen rahmet simgesi olduğunu belirten Prof. Dr. Aydüz, ibadetlerin en büyüğü olduğunu söyledi. Her gün dua etmek gerektiğini vurgulayarak, "Duanız olmazsa Rabbin size ne diye değer versin ki?" ayetini hatırlattı.

Dua çeşitlerini üç başlıkta ele alan Aydüz, bunları da fiili, kavli ve hali olarak açıkladı. Dua ederken hem endişe hem de ümitle yalvarmak gerektiğinin altını çizerek, her şeyde olduğu gibi duanın da usul ve yöntemi olduğunu dile getirdi. Duadan önce maddi temizlik, tevbe ve istiğfarla da manevi temizlik yapılması gerektiğini, daha sonra ise kıbleye yönelmenin önemli olduğunu kaydetti. Duadan önce çok hamd ve senada bulunmanın önemine dikkat çeken Davut Aydüz, Besmele çektikten sonra hamd edip salatüselam okumak gerektiğini belirtti. Duada hemen doğrudan bir şey istemenin saygısızlık olarak görülebileceğini hatırlatarak, “Öncelikle O’nu övüp sonra bir şey istemek gerekir. Duayı ise yine Peygamberimiz (SAV)’e salatüselam getirerek bitirmek lazım.” ifadelerini kullandı.

Hz. Muhammed (SAV)'in dualarından örnekler de veren Prof. Dr. Aydüz, konferanstan sonra kitaplarını imzaladı.