Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Eğitim Bakanlığı, küstah bir karara imza attı. Bakanlık, Oxford'a ait olan "Discover Futures 3, Workbook” isimli kitapta yer alan Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili kısmın yırtılmasını istedi.

Bakanlığın, gönderdiği genelgede Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kahramanlıklarından söz edilen 36. sayfanın "Acil" olarak yırtılmasını istediği belirtildi.


Sigmalive’e göre öğretmenlere gönderilen genelgede “yırtılması” talimatı verilen sayfada “Türkiye’nin En Büyük Kahramanı”  başlığı altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk konusu işleniyor.Oxford Yayınları’ndan olup, İngilizce dersinde kullanılan kitapta yırtılması istenen bölümde “sanat dünyası kahramanları” olarak da “Frida Khalo” ve “Diego Rivera” yer alıyor.

Öğretmenler, sosyal medya grupları üzerinden, “yırtılması” talimatı verilen sayfanın Atatürk ile ilgili olduğu bilgisini paylaşırken, Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (OELMEK) Başkanı Kostas Hacisavvas Sigmalive’e aracılığıyla Rum Eğitim Bakanından izahat istedi.


“Önümüzdeki günlerde Eğitim Bakanlığı’nda yapacağımız görüşmede, ilgili kararı gündeme getiren sebepler hakkında izahat isteyeceğiz” diyen Hacisavvas “Görüşmemiz, eğitimle ilgili başka ciddi konuları ele almak maksadıyla gerçekleşecek.  Meslektaşlarıma,  genelgeyle ilgili soruları ileteceğime dair söz verdim” ifadesini kullandı.

Kaynak: 
https://www.aykiri.com.tr/