Avusturyalı profesör prostat kanserini anlattı

16 Nisan 2013 Salı 14:35

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Onkoloji Enstitüsü'nde, prostat kanserinde güncel gelişmelerin konuşulduğu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Avusturya’dan misafir olan Kaiser Franz Josef Spital Hastanesi Hematoloji-Onkoloji Bölümü Üroonkoloji...

Avusturyalı profesör prostat kanserini anlattı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Onkoloji Enstitüsü'nde, prostat kanserinde güncel gelişmelerin konuşulduğu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Avusturya’dan misafir olan Kaiser Franz Josef Spital Hastanesi Hematoloji-Onkoloji Bölümü Üroonkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Maria de Santis de katıldı. Üroloji, medikal onkoloji ve temel onkoloji alanlarındaki akademisyenlerin takip ettiği toplantıda, prostat kanserlerinin dünyada erkeklerde ikinci en sık görülen kanser türü olduğuna dikkat çekildi.

DEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Karaoğlu’nun moderatörlüğündeki sunumda, metastatik kastrasyon dirençli prostat kanserindeki gelişmeler ve tedavi yöntemleri anlatıldı. Janssen Pharmaceutical ilaç firmasının sponsorluğundaki organizasyonda Prof. Dr. De Santis, şunları anlattı: “Prostat kanseri, AB ve ABD’de erkeklerde en sık görülen kanserdir. Sıklıkla genel prostat büyümesine bağlı problemlere benzeyen şikayetlere yol açmaktadır. Zor idrar yapma, gece idrara kalkma, idrar kaçırma, idrar sonrası damlama, sık idrar yapma, idrar hacminin azalması gibi yakınmalar ile belli eder. Bazı hastalarda hiç yakınmaya yol açmadan, sinsi bir şekilde de ortaya çıkabilir. Prostat kanseri tanısında ilk adım, doktor muayenesi ve kanda PSA testi yapılmasıdır. Bu testlerde şüphe uyandıran bulguların varlığında, prostattan biyopsi alınarak patoloji bölümünün incelemesi ile tanı koyulur. Tedavisinde hastanın yaşı ve hastalığın yayılma durumuna göre cerrahi, ışın veya ilaç yöntemleri kullanılır. Günümüzde kanser hücrelerinde bağımsız olarak aşırı çoğalmaya neden olan moleküler düzeydeki değişiklikler hakkında çok daha fazla bilgiye sahibiz. Prostat kanseri, bu sevindirici gelişmelerin yaşandığı bir tür oldu. Özellikle son üç yılda pek çok yeni ilaç geliştirilmiştir. Deneysel ve klinik faz araştırma çalışmalarında olumlu sonuçları kanıtlanan dört yeni ilaç, prostat kanserleri tedavisinde FDA onayı aldı. Bu yeni ilaçlar, hastaların yaşam sürelerinde belirgin uzamalar ve hayat kalitesinde belirgin düzelmeler sağlayarak yeni umutlar oluşturdu. Yeni ilaçların etkin ve doğru kullanımı çok önemli.”

Toplantının sonundaki soru cevap bölümünde ise yan etkiler ve ilaca direnç konuları tartışıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x