'Türkiye'de ilk koronavirüs vakası' iddiasına yalanlama

31 Ocak 2020 Cuma 13:55

CHP'li Barış Yarkadaş, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıktığını öne sürdü. Hastane raporu da paylaşan Yarkadaş, "İşte Belge: Bakın bakalım Y. M. adlı 6 yaşındaki kız çocuğu için doktor hangi teşhisi koymuş" dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, "Genel durumu iyi olan çocuğun ateşi düşmüştür ve koronavirüs tespit edilememiştir" dedi.

'Türkiye'de ilk koronavirüs vakası' iddiasına yalanlama

İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi’de Çinli bir çocukta koronavirüse rastlandığı iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Çapa Tıp Fakültesinde halsizlik ve ateş şikayetiyle başvuran 6 yaşındaki Çinli çocuğun durumuyla ilgili sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğine yönelik bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Genel durumu iyi olan çocuğun ateşi düşmüştür. Solunum sıkıntısı ve benzeri bir şikayeti de bulunmamaktadır. Klinik tablo koronavirüse uymamakla birlikte, hasta Çin’in Şangay şehrinden geldiği için tedbiren gözlem altına alınmıştır.

Çapa tıp fakültesinde yapılan İnfluenza testinin sonucu İnflenza B (mevsimsel grip etkeni) çıkmıştır.

“HALKIMIZ İTİBAR ETMESİN”

Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafta ise hastaya yönelik “koronavirüs şüphesi”, henüz numune çalışılmadan önce hasta bilgi giriş formu “kesin tanı” gibi işaretlenmiş ve servis edilmiştir. Bu fotoğrafla, kasten panik oluşturulmaya çalışıldığı açıktır.

Vatandaşlarımızın Bakanlık tarafından yapılacak resmî açıklamaları takip etmelerini ve bunun dışındaki bilgilere itimat etmemelerini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

BARIŞ YARKADAŞ’IN İDDİASI

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada Çapa Tıp Fakültesi’nde Çinli bir çocuğa koronavirüs tanısının koyulduğunu söyledi.

20-01/31/1-1580463428.jpg
​Yarkadaş, “Çinli çocuğun tedavi altına alındığı bölgede tam anlamıyla bir ‘karantina’ yok. Aynı katta başka çocuklar da var. Personel ise sadece maske takıyor” diye yazdı.

20-01/31/2-1580463446.jpg

​Yarkadaş açıklamasın, “Dün gece saat 21.00 sularında 6 yaşındaki Çinli bir çocuk, ailesi tarafından Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne getirildi. Çocuk, ilk tedavisinin ardından ilaç verilerek evine gönderildi. Ancak ailesi gece geç saatlerde bu kez İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurdu” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI KOCA: KORONAVİRÜSLÜ HASTA YOK

Bu sabah saat toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ise “Şüpheli görülen 68 kişiden örnek alarak analiz edildi. Şu ana kadar Türkiye’de kesin olarak yeni Koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı” demişti.

Koca ayrıca Adana’da gözetim altındaki iki vakanın sonuçlarının negatif çıktığını söylemişti.

20-01/31/3-1580463465.jpg

​Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarının ardından paylaşımlarına devam eden Yarkadaş, “Neden dün gece İÜ’ye gelen 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunu hastaneye hemen yatırıp diğer hastaları bölümden çıkardınız?” diye sordu.

Yarkadaş, 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunun iki yakınının da karantinaya alındığını öne sürdü.

20-01/31/4.JPG

BELGESİNİ PAYLAŞTI

Yarkadaş İstanbul Tıp Fakültesi’nin hastaya koyduğu kesin tanı raporunu da paylaştı.

20-01/31/1-1580463752.jpg

​Yarkadaş’ın gündeme getirdiği iddia ile ilgili İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi kaynakları açıklama yaptı.

“10 GÜN ÖNCE ŞANGAY’DAN GELDİ”

Koronavirüs şüphesiyle hastanede tedavi altına alınan Çinli çocuğun 10 gün önce Şangay’dan Türkiye’ye geldiğinin öğrenildiğini bildiren kaynaklar, an itibariyle hastalığın kesin teşhisinin yapılmadığını kaydetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x