ABD'nin Connecticut eyaletindeki Sandy Hook ilkokuluna düzenlenen ve 27 kişinin öldüğü saldırıyı Ryan Lanza (24) isimli şahısın gerçekleştirdiği iddia edildi.

Ryan Lanza’nın facebook sayfasından daha önce New Jersey’in Hoboken semtinde yaşadığı yazıyor. Lanza’nın okulda göre yapan annesini öldürmek için saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği iddia edildi.

Okula gelen veliler ise çocuklarının hayatta olup olmadığını öğrenmek için uzun süre panik içinde beklediler. Okulun etrafında geniş güvenlik önlemleri alan polis ise olay yerinde iki tüfek buldu.

Olaya şahit olan Dörtüncü sınıf öğrencisi Bear Nikitchyuk duman kokusu aldığını daha sonra çok sayıda silah sesi duyduğunu söyledi. Çok korktuğunu ifade eden Nikitchyuk, "Ben koridorda yürürken, birden okulun kapısının zorlandığını duydum. 2. sınıf öğretmeni ise beni hemen kucaklayarak odasına götürdü." şeklinde korkulu anları anlattı.

OLAY YERİNDE 2 SİLAH BULUNDU

Silahlı saldırı ihbarıbını aldıktan sonra olay yerine gelen polis öncelikle saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi. Okulun çevre güveliğini hava destekli helikopterle sağlayan polis olay yerinde iki tüfek bulduğunu açıkladı.

BAŞKAN OBAMA ANLIK BİLGİLENDİRİLİYOR

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney olayla ilgili Başkan Barack Obama’nın anlık bilgilendirildiğini söyledi. Carney, saldırı ile ilgili bilgiler netleştikten sonra Obama’nın açıklama yapacağını duyurdu. Obama Connecticut Valisini arayarak başsağlığı dilediği ifade edildi.

ABD TARİHİNİN EN KANLI SALDIRILARINDAN

Saldırının ABD’de tarihinde düzenlenen en ağır saldırılardan biri olduğu ifade ediliyor. 2007 yılında Virginia Tech Üniversitesi’nde yaşanan silahlı saldırıda 32 kişi hayatını kaybetmişti.
New York şehrine 90 dakika mesafede bulunan okulun 39 öğretmeni ve 650 civarında öğrencisi olduğu öğrenildi.