Altı ülkeden 241 yelkenci Urla’da yarışacak

06 Ağustos 2015 Perşembe 10:49

Rusya, Kore, Yunanistan, Tunus, Romanya ve Türkiye’den 241 yelkenci, “Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri” kapsamında İzmir’de buluşacak. Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği 3. Uluslararası Bağbozumu Optimist Yarışları–International...

Altı ülkeden 241 yelkenci Urla'da yarışacak

Rusya, Kore, Yunanistan, Tunus, Romanya ve Türkiye’den 241 yelkenci, “Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri” kapsamında İzmir’de buluşacak. Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği 3. Uluslararası Bağbozumu Optimist Yarışları–International Grape Harvest Optimist Regatta (Urla IGOR), 11–17 Ağustos 2015 arasında yapılacak.

Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle düzenlenen yarışların startı, 11 Ağustos Salı günü saat 12.00’de verilecek. 2 bin 600 yıldır üzüme ve incire balın, zeytine yağın düştüğü gün olarak kabul edilen 14 Ağustos'taki Bağ Bozumu Şenliği kapsamında sporcular, ülkelerinin bayraklarıyla saat 10.00’da başlayacak korteje de katılacak. Üç gün sürecek yarışlarda kazanan takımlara ödülleri, 15 Ağustos saat 20.00’de düzenlenecek törenle verilecek. U16 ve U12 olmak üzere iki kategoride yarışan sporculardan, her yaş grubunda (2002–2006 doğumlular arası) ilk üçe girenlere ödül verilecek. Törenin ardından ödül gecesi konserle renklenecek.

Ali Rıza Mete Urla Yelken Kulübü Başkanı Gürbüz Arıkan, uluslararası optimist yarışlarının bu yıl üçüncüsünü düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Arıkan, yaptığı açıklamada, “Kulüp olarak 12 yıldır ülkemizdeki yelkenciliğe yeni sporcular yetiştiriyor, ulusal ve uluslararası sayısız başarıya imza atıyoruz. Bağbozumu Şenlikleri kapsamında, binlerce yıldır olduğu gibi yelkenli teknelerimizi bu coğrafyanın harika rüzgarlarında, tüm dünyadan gelen gençler ve çocuklar için Urla’da buluşturuyor ve yarıştırıyoruz. Yelken sporunun doğasında olan arkadaşlık ve yardımlaşma sayesinde, hem ülkemizi hem de İzmir’i dünya yelkencilerine tanıtıyoruz. Sporcu sayımız her geçen gün artıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na da yelken sporunun gelişmesine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

2010 yılında başlayan, 2013'ten itibaren uluslararası boyut kazanan yarışlar, Uluslararası Yelken Federasyonları Birliği (ISAF) ve Uluslararası Optimist Sınıf Birliği (IODA) yarış takviminde yer alıyor.

Urla IGOR 2015’e katılan takımlar şunlar: Kore Milli Yelken Takımı, Tunus Milli Yelken Takımı, Rusya Milli Yelken Takımı, Romanya Milli Yelken Takımı, A.R.M Urla, Sakız, Alexandrapolis, Foça, Marmara, Tekirdağ, Samsun, Sinop, İzmir Türk Koleji, Açı Koleji, Karşıyaka, Çeşme, Bodrum Belediye, Bodrum Era, Göztepe, Galatasaray, Derince, İstanbul ve Ankara yelken kulüpleri.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x