Berdimuhamedov Kupası'nı Rusya kaptı

19 Şubat 2013 Salı 09:46

Türkmenistan’da Devlet Başkanı adına düzenlenen Uluslararası Buz Hokey Kupası’nı Rusya’nın Khimki takımı kazandı. Rus takımı, final maçında ev sahibi Türkmenistan’ın Oğuzhan takımını 3-1 yenerek, hem kupayı hem de 20 bin doların...

Berdimuhamedov Kupası'nı Rusya kaptı

Türkmenistan’da Devlet Başkanı adına düzenlenen Uluslararası Buz Hokey Kupası’nı Rusya’nın Khimki takımı kazandı. Rus takımı, final maçında ev sahibi Türkmenistan’ın Oğuzhan takımını 3-1 yenerek, hem kupayı hem de 20 bin doların sahibi oldu.

Türkmenistan ilk defa bir uluslararası buz hokeyi turnuvasına ev sahipliği yaptı. 10-18 Şubat günleri arasında düzenlenen turnuva, 17 yaş altı takımları arasında yapıldı. Turnuvaya, ev sahibi Türkmenistan’dan 2, Rusya’dan 3, Belarus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden birer takım katıldı.
Sporun buz hokey dalının başarılı ülkesi Rusya’nın takımları, turnuvada rakiplerine karşı üstün bir performans sergiledi. Kupayı Rus Khimki takımı kazanırken, üçüncü sırayı yine Rusya’nın Neftyanik takımı elde etti.
Turnuva’da son yılların farklı skorları da elde edildi. Rusya’nın Serebryanıy Lwı takımı rakibi Birleşik Arap Emirlikleri’ni 60-0’lık farklı bir skorla mağlup etti. Rus takımı bu sonuca bakıldığında toplam 60 dakika süren maçın her dakikasına 1 gol sığdırmayı başardı.
Türkiye’yi temsilen takılan U17 milli takımı, turnuvada bir varlık gösteremedi. Grup maçlarında farklı mağlubiyet elde eden Türk milliler açısından bu turnuva tecrübe açısından önemli bir ortam oluşturdu.
Topraklarının büyük bir bölümü çölle kaplı olan Türkmenistan’da kış sporlarına verilen önem her geçen yıl artıyor. Başkent Aşkabat’ta 2 tane kış oyunları stadyumu bulunuyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x