Bilic: Akhisar karşısında hayal kırıklığına uğradık

14 Mayıs 2015 Perşembe 23:54

Süper Lig’de deplasmanda Akhisar Belediyespor ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş'ta teknik direktör Slaven Bilic, Akhisarspor karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını ve kazanmayı hak edecek bir oyun oynamadıklarını söyledi.Maç sonu...

Bilic: Akhisar karşısında hayal kırıklığına uğradık

Süper Lig’de deplasmanda Akhisar Belediyespor ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş'ta teknik direktör Slaven Bilic, Akhisarspor karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını ve kazanmayı hak edecek bir oyun oynamadıklarını söyledi.

Maç sonu düzenlenen basın toplantısında konuşan Bilic, “Hayal kırıklığına uğradık. Ama adil bir sonuç oldu. Akhisarspor puan almayı hak etti. Oyuna iyi başladık fakat bir gol yedik. Golü yedikten sonra sanki maçın bitimine 5 dakika varmış gibi çok gergin bir şekilde hareket etmeye başladık. İyi pas yapamadık. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Kazanmayı hak edecek bir oyun oynamadık. Sezonun genelinde oynadığımız oyunu oynayamadık. Önemli noktalardan biri de şu; psikolojik olarak hazır değildik. İyi bir şekilde hazırlanmamıştık, bunu gördük. Çünkü sezonun bu döneminde çok önemli iki maçta üst üste puan kayıpları yaptık. Her şey elimizdeyken bu fırsatları kullanamadık. Bu da zihinsel hazırlığımızın yeterli olmadığını gösteriyor. Bu noktada da bütün sorumluluk teknik direktör olarak bana ait. Demek ki, şampiyonluk yarışını kovalamak, şampiyon olmak için gerekli zihinsel gücü ortaya koyamadık.” dedi.

"Bir gazetecinin maçın pozitif ve negatif yönlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Slaven Bilic, “Tek olumsuz nokta sonuç değil, oyun şeklimiz. Sezonun genelinde ortaya koyduğumuz performansı bu akşam göstermedik. Maça sakin bir şekilde başladık fakat golü yedikten sonra önümüzde uzun bir süre olmasına rağmen tüm maç boyunca sanki maçın son 5 dakikasıymış gibi çok gergin ve aceleci hareket etmeye başladık. Pas oyunumuz hiçbir şekilde akışkan değildi. Zaten bundan hareketle psikolojik hazırlığımızın yetersiz olduğunu söylüyorum ve sorumluluğu alıyorum. Olumlu noktaya gelince oyuncularımızın ortaya koyduğu gayret, ortaya koyduğu çaba, fiziksel olarak ortaya koyduğu direnç olumlu noktalardı. Ellerinden gelenin en iyisini yaptılar.” şeklinde cevap verdi.

'TABİ Kİ PES ETMEYECEĞİZ'

Başka bir gazetecinin "Ligin son 3 haftasına girilirken şampiyonluk yorumunuz nedir? Beşiktaş’ın şampiyon olacağına inanıyor musunuz ?" sorusunu ise Bilic şöyle cevapladı: “Şampiyonluğun gerçekçi bir şekilde söylemek gerekirse bu maçtan önce sahip olduğumuz şans gibi değil. Tabii ki pes etmeyeceğiz. Kağıt üzerinde hala devam eden bir şansımız var. Dürüst olmak gerekirse şuanda Galatasaray büyük favori . Maçlarımızı kazanmaya çalışacağız ve rakiplerimizin de puan kaybetmesini umacağız.”

Basın toplantısında çok üzgün ve havlu atılmış olarak göründüğü konusunda gelen soruya Slaven Bilic, “Çok büyük hayal kırıklığına uğradım bunu kabul ediyorum ama kesinlikle havlu atmadım. Şansımız devam ettiği müddetçe bu yarışın içerisinde olacağız. Doğrusunu söylemek gerekirse hem performans hem de sonuç beni büyük hayal kırıklığına uğrattı.” açıklamasında bulundu.

Takımın mental olarak neden hazır olmadığıyla ilgili ise Bilic, “Sezon içerisinde hala önünüzde oynayacağınız 10-15 maç varken baskıyla başa çıkmak birçok takım için kolaydır. Sezon finaline geldiğinizde bu baskı giderek artar. Bizim takımımızda sezonun bu final bölümündeki deneyimi Beşiktaş’ta veya diğer takımlarda yarışan oyuncu sayısı gibi çok yüksek değil. Bunu birkaç hafta önce de söylemiştim. Ligin boyu kısaldıkça lig psikolojik savaşa döner. Burada da baskıyla başa çıkabilmeniz çok önemlidir. Psikolojik olarak elimden gelenin en iyisini yaptım ama şu son iki maçta aldığımız sonuçla psikolojik hazırlık noktasında yeteri kadar güçlü olmadığımızı ve baskıyı kaldıramadığımızı gösteriyor. Oyuncularımız ellerinden geleni yaptılar. Fakat psikolojik olarak yeterli direnci, yeterli iradeyi gösteremedik ve burada da bütün sorumluk bana ait.” ifadelerini kullandı.

Kendisini bu sezonki performansın değerlendirmesi istenen Slaven Bilic, şunları aktardı: “Sezon değerlendirmesini sezon sonunda yaparız. Benim kişisel fikrim genel olarak iyi bir sezon geçirdiğimiz. Sezonun bu döneminde Gaziantepspor maçında ve bu akşamki maçta her şey elimizdeyken gerekeni yapamadık. Tabii ki yarış halen bitmedi. Ama benden başlayarak hepimiz büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Özellikle dün akşam rakibimizin aldığı sonuçtan sonra, rakibimiz puan kaybettikten sonra burada gerekeni yapamamak insanın sinirlerini bozuyor. Baskıyı kaldıramadık. Maçtan önce hepimiz Akhisar’ın kaybedecek bir şeyinin olmadığını, prestij için sahaya çıktılar ve rahattılar. Biz bu koşullar içerisinde her şey elimizdeyken gerekeni yapamadıysak, burada psikolojik olarak yetersiz kaldık anlamına gelir.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x