Engelli vücut geliştirme şampiyonu bayramda sporu bıraktı

20 Mayıs 2013 Pazartesi 12:53

Türkiye’nin dünya sahnesinde boy gösteren ve bir çok madalya alan ismi Tolga Murat Balıkçı, destek göremediği gerekçesiyle sporu bıraktığını açıkladı.Engelli Vücut Geliştirme sporu yapan ve bir Avrupa şampiyonluğu, 3 dünya şampiyonluğu,...

Engelli vücut geliştirme şampiyonu bayramda sporu bıraktı

Türkiye’nin dünya sahnesinde boy gösteren ve bir çok madalya alan ismi Tolga Murat Balıkçı, destek göremediği gerekçesiyle sporu bıraktığını açıkladı.

Engelli Vücut Geliştirme sporu yapan ve bir Avrupa şampiyonluğu, 3 dünya şampiyonluğu, bir kainat şampiyonluğu bulunan ve 'Şampiyonlar Şampiyonu' unvanına layık görülen Tolga Murat Balıkçı, destek göremediği gerekçesiyle sporu bıraktığını açıkladı. Tolga Murat Balıkçı yaklaşık 15 yıl önce bir trafik kazasında sol bacağını kaybetmiş ve ardından “Gidene üzülmek yerine var olanı güçlendirmek” sloganıyla vücut geliştirme sporuna başlamıştı. Bu alanda dünyada bir çok ödüle ve şampiyonluğa layık görülmüştü.

İzmir Foça’da yaşayan Tolga Murat Balıkçı’nın (29) sol bacağı 28 Ocak 1998’de, henüz 17 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında koptu. Tolga Murat Balıkçı hayata küsmek yerine daha sıkı sarıldı. Vücut geliştirme sporunda engeli olmayan arkadaşlarının kaldıramadığı ağırlıklarla çalıştı. Ard arda şampiyonluklar aldı. Tolga Murat Balıkçı, sporun yanı sıra eğitimini de sürdürdü. Adnan Menderes Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Foça’da Tomuba isimli bir spor salonu açtı ve gençleri spora yönlendirmeye çalıştı.

1 AVRUPA, 3 DÜNYA, 1 KAİNAT ŞAMPİYONLUĞU VAR

Tolga Murat Balıkçı, 10 yıllık çalışmasının karşılığını ilk olarak 21 Kasım 2009’da aldı. Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda, Engelli Sporcu kategorisinde şampiyon oldu.

8 Mayıs 2010’da Litvanya’nın Kaunas şehrinde Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonası’na katıldı. Burada hem şampiyon oldu, hem de Şampiyonlar Şampiyonu ödülüne de layık görüldü. Balıkçı’nın sıradaki hedefi kainat şampiyonluğuydu. Şampiyona 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk geldi. Slovakya’da yapılan Mr. Universe Kainat Şampiyonası’nda en büyük rakip, üç yıldır şampiyonluğu elinde tutan Fransız sporcu Michael Louvel’di. Balıkçı, tüm zorlukları aşarak Engelliler Kainat Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda birinci oldu. Ayrıca burada da şampiyonlar şampiyonu unvanına layık görüldü.

Aynı yıl Antalya Kemer’de düzenlenen, Dünya Tekerlekli Sandalye Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda da Tolga Murat Balıkçı, şampiyonluğu kimseye bırakmadı. Neredeyse tüm şampiyonalarda zirvede yer alan Balıkçı, son olarak Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, 14-17 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen IFBB Dünya Masterler ve Gençler Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda engelliler kategorisinde birincilik kürsüsüne çıkarak üçüncü kez dünya şampiyonu oldu.

SPOR BAYRAMI’NDA BIRAKTIĞINI AÇIKLADI

Başarılarıyla Türkiye’de adından söz ettiren Tolga Murat Balıkçı, 15 yıllık profesyonel spor yaşamında devletten istediği yardımı göremediğini söyledi. Şampiyonalarda başarılı olabilmesi için iyi bir beslenme yaşamına sahip olması gerekirken imkanlarının buna izin vermediği belirtti.

Foça’da kendisine büyük destek vardı ancak yeterli olmuyordu. Şampiyonalara hazırlanabilmek için damacanayla su sattı. Tüm bu zorluklar altında büyük başarılar kazandı. Son genel seçimlerde İzmir’den milletvekili adayı oldu ve “Engellilerin sesini duyurmak istiyorum” dedi. Ancak milletvekili seçilemedi. Devletten kendisine destek olunmasını bekledi. “Artık engelliler kategorisinde yarışmak istemiyorum” diyerek tepki amaçlı sporu bıraktı.

Beklediği desteği göremeyince çok sevdiği vücut geliştirme sporuna veda etmek zorunda kaldığını belirten Tolga Murat Balıkçı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda, sosyal paylaşım sitesinde yazdığı bir mesajla profesyonel spor yaşamına son verdiğini açıkladı.

“GİDEN BEN OLSAM BİLE ÜZÜLMEYİN…”

Tolga Murat Balıkçı, kişisel sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı veda yazısında, “1998 yılında başladığım amatör vücut geliştirme kariyerime bu gün itibariyle son vermiş bulunmaktayım. Mensubu olmaktan gurur duyduğum Türkiye Cumhuriyeti devletime bir Avrupa şampiyonluğu ve Overal şampiyonlar şampiyonluğu, üç dünya şampiyonluğu bir Mr. Universe kainat şampiyonluğu ve Overal şampiyonlar şampiyonluğu kazandırdım." ifadelerine de yer verirken, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Cumhuriyet tarihinin ilk engelliler vücut geliştirme sporcusu ve İFBB onaylı dünyanın en iyi zirvedeki vücut geliştirme sporcusu unvanını da yine canım ülkeme hediye ettim. Bu geçen zaman içinde masraflarımı karşılamak için devletimden bir lokum değerinde bile olsa hiçbir ödül alamadım. Engelli sporcuların normal sporcularla aynı ödül yönetmeliğinde değerlendirildiği bir süreçte hep mağdur oldum. Dünyanın en zor ve en masraflı sporu olan vücut geliştirmede 1998 yılından bu yana kendi imkanlarım ile ayakta durmaya çalıştım.

Bu gün itibariyle vücut geliştirme sporuna son veriyorum. Emeği geçen aileme, benim için mücadele eden evladı gibi seven Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanım Binali Yıldırım'a, Türkiye Cumhuriyeti Vücut Geliştirme Federasyonuna, değerli hocam Onur Şencan'a teşekkür ediyorum. Geriden gelen engelli engelsiz birçok arkadaşıma başarılar diliyorum. Ve yine son sözümü söylüyorum. Giden ben olsam bile; Gidene üzülmeyin, var olanı güçlendirin.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x