Metin Tokat: Profesyonellik hakemlerin performansını artıracaktır

03 Nisan 2015 Cuma 12:25

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Yardımcısı Metin Tokat, profesyonel hakemliğin hakemlerin performanslarına olumlu yönde katkı yapacağına inandıklarını söyledi.Türkiye Futbol Federasyonu tarafından uygulanmaya başlanan profesyonel hakemlik...

Metin Tokat: Profesyonellik hakemlerin performansını artıracaktır

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Yardımcısı Metin Tokat, profesyonel hakemliğin hakemlerin performanslarına olumlu yönde katkı yapacağına inandıklarını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından uygulanmaya başlanan profesyonel hakemlik sonrası ilk Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Barış Şimşek, Mete Kalkavan ve Ali Palabıyık profesyonellik teklifini kabul etmişti. Konuyla ilgili olarak soruları cevaplayan Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Yardımcısı Metin Tokat, bu uygulamanın Türk hakemliğine büyük fayda sağlayacağını söyledi.

Yıllardır hakemliğin profesyonel olup olmayacağının tartışıldığını dile getiren Tokat, "Öncelikle bunu başarmak çok önemliydi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören Başkanlığı’nda federasyonun çok büyük desteği oldu. Başkanımız Yusuf Namoğlu da göreve geldiği ilk günden beri bu konuyu gündeme getiriyordu. Öncelikle üç aylık deneme süreci ile başladı. Bunu öncelikle denemek lazım. Faydasını görmek lazım. Eğer faydalı olursa bunu yaymak uzun vadeli yapmak gerekiyor. Şuan ki mantığımız FIFA hakemlerimiz ve FIFA hakemliği yapmış 6 arkadaşımızı seçtik. Tabi akıllara Halis Özkahya, Bülent Yıldırım gelebilir bu arkadaşlarımızın kamu görevleri var. 3 aylık deneme süreci sonrası bu 6 arkadaşımızın gösterdiği performansın ve kurslarda ki başarıları masaya yatırılacak. Artılar görüldüğü an ki biz bundan çok umutluyuz Türk hakemliğinde gelecek dönemler için bu daha da yaygınlaşacak. Daha sonra uzun süreli bir sözleşme yoluna gidilerek özellikle Süper Lig’de görev yapan arkadaşlarımızın bu kadroya alınması için çaba gösterilecek." dedi.

Süper Lig hakemleri derken bir yandan da bu hakemlerin şartlara uyması gerektiğini sözlerine ekleyen Tokat, "Bir sözleşme yapıldığı zaman devletle her hangi bir bağlantı olmaması lazım. Bu bir risk sonuçta. Tabi önemli olan ilk etapta Süper Lig’de her türlü maçı yönetebilecek düzeyde hakemlerin bu iş içinde olması. Mesela İngiltere’de 20 hakemle lig yönetiyorlar 17 hakem profesyonel. Türkiye’de bu rakam 14-15. Riva’da çok güzel bir tesis var. Orada hakemlere özel bir oda verilerek hafta sonunca yönettikleri maçların hem analizini yapmak hem de yapacakları, idmanlarla kendilerini geliştirerek maçlarda ki performansları en üst seviyeye çıkarmaktır amaç. Bu 3 aylık süreç deneme sürecidir. Çok umutluyuz. Bu arkadaşlarımız üzerine büyük sorumluluk düşmüştür. Projenin başarılı olması için arkadaşlarımızı kalan 9 haftalık periyotta çok başarılı performans gösterdikleri anda hem TFF’nin hem de bizlerin elini güçlendirmiş olurlar." şeklinde konuştu.

Sözleşmeli hakemliğin sahada ki hakem performansını etkilemesi gerektiğini ve bu hakemlerin haftanın 3-4 gününü Riva’da geçireceklerini sadece futbol ve yönetecekleri maçı düşüneceklerini sözlerine ekleyen Tokat, hakemlerin bu sürede eksikliklerini ve analizlerini yaparak hocalar nezaretinde yapacakları idmanlarla ister istemez performanslarının artacağını kaydetti.

Tokat, son olarak bu projenin başarılı olması durumunda hakemliğin bir meslek olacağını çünkü hakemlerin de hukuki bir alt yapı ile bir güvence sahibi olacaklarını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x