MAVEN PROJESİ NEDİR?

06 Nisan 2018 Cuma 09:32

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Maen Projesi adında bir proje geliştirdi. Bu projede teknoloji imkanlarını Google ile birlikte kullanıyor. Ancak Google çalışanları bu duruma itiraz etti.

MAVEN PROJESİ NEDİR?
 MAVEN PROJESİ NEDİR?

Google'un teknolojik alt yapısını kullanarak silahlı insansız hava aracı (drone) geliştirme projesi olarak da adlandırılabilir. Projenin Google alt yapısını kullanması, yüz tanıma'dan, konum takibine varıncaya değin bir çok avantaj getirecek. Bu sayede alt edilmesi güç bir savaş makinesi yaratılmış olacak.

eknoloji devi Google'ın binlerce çalışanı, şirketin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile beraber yürüteceği projeye karşı çıkan bir kampanya başlattı.

New York Times gazetesinin haberine göre içlerinde yüksek mühendislerin de bulunduğu 3.100 Google çalışanı, Google'ın CEO'su Sundar Pichai'ya hitaben yazdıkları mektupta Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven'da çalışmak istemediklerini belirtti.

Project Maven, insansız hava aracı dronelara yönelik bir yapay zeka programı. Google ve Pentagon'un beraber giriştiği bu projede insansız hava araçları için daha etkin bir görüntüleme teknolojisinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bu projeye karşı kaygıların dile getirildiği mektupta ise "Google'ın savaş işinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz" ifadesi kullanıldı.

Mektupta Project Maven'ın Google'ın şirket değerleriyle çeliştiği söylenirken, "Amerikan hükümetine askeri keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçları olabilir ve bu kabul edilemez bir şey" ifadesi yer aldı.

'Silah geliştirilmeyecek'

Google, geçen yıl Nisan ayında başlayan projenin özünde saldırgan olmadığını öne sürüyor.

Ancak Pentagon'un video analiz sisteminin geliştirilmesinin terörizmle mücadele operasyonlarında kullanılabileceği endişesi uzun zamandır dile getirilmekte.

(Kaynak: Mynet, NYT)





Yorum Gönder

@name x