TEMA Vakfı Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı iş adamı Nihat Gökyiğit, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e yaptırdığı Botanik Bahçesi için teşekkür etti. Dünya’da botanik bahçesi olmayan çok az ülke kaldığını aktaran Gökyiğit, “Bizi bu ayıptan kurtardığınız için size ne kadar teşekkür etsek azdır. Anaç arı desteğiniz konusunda da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Bakan Mehdi Eker, iş adamı Nihat Gökyiğit’in eşi Nezahat Gökyiğit adına İstanbul Ataşehir’de yaptırdığı botanik bahçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Botanik Bahçesi hakkında Nihat Gökyiğit’ten bilgi alan Bakan Eker, Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası (UNCCD) tarafından verilen ‘Yaşam için Toprak’ ödülünü TEMA Vakfı’nın almasından dolayı kutladı. Vakfın diğer yöneticilerini de arayarak kutlayacağını belirten Eker, “Tarım Bakanı olarak, çevre konusundaki çabanız için sizi tebrik etmeye geldim” diye konuştu.

Ankara’ya yapılması düşünülen Milli Botanik Bahçesi’yle ilgili proje çalışmalarının son aşamaya geldiği müjdesini veren Eker, projenin tamamlanmasından sonra yapımına başlanacağını açıkladı. Ankara’da kurulu bulunan Tohum Gen Bankası’nda 83 bin çeşit bitki türüne ait tohumların uygun şartlarda korunduğunu aktaran Eker, Nihat Gökyiğit’i burayı incelemek üzere davet etti. Daha sonra 50 hektar üzerine kurulu bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni gezdi. Seraları, fidanlıkları, tohum saklama ünitelerini ve sergi alanlarını gezen Bakan Eker, bir karayolu kavşağının bu şekilde değerlendirilmesinden çok etkilendiğini söyledi. Bakan Eker Türkiye’nin endemik bitkileri fotoğraf galerisi ile ‘Osmanlı kültüründe çiçeklerin yeri’ konulu galerileri inceledi.