İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yangınla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kundaklama ihtimaline cevap verdi. Vali Mutlu, "Kesinlikle aklınıza bile getirmeyin. Öyle bir şey yok. Emniyetten bana intikal eden bir bilgi ve bir tereddütümüz." yok dedi.

Fatih'te bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yangını soğutma çalışmaları sürüyor. Olay yerine gelerek çalışmaları yerinde inceleyen Vali Hüseyin Avni Mutlu, yangına ilişkin açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yangında can kaybı ve yaralanmanın olmamasının sevindirici olduğunu vurulayan Mutlu, hasar tespitinin ardından binanın eski haline kavuşturulacağını söyledi.

Tarihi binalarda yangın emniyetinin geliştirilmesi, elektrik sisteminin dikkatli kullanılması gerektiğinin altını çizen Mutlu, kundaklama ihtimaline ilişkin sorulara, "3 binden fazla okulun, 2 buçuk milyon öğrencinin, yüz binden fazla öğretmenin bağlı olduğu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önemli bir yerdir. Kundaklama gibi bir durum yok. Kesinlikle aklınıza bile getirmeyin. Evet önemli bir bina. Önemi tarihi olması. Yoksa bütün devlet binaları aynı önemdedir. Bütün devlet arşivi, evrakları bu anlamda önemlidir. Ama şu ana kadar bu konuyla ilgili en ufak bir tereddütümüz yok. Emniyetten da bana intikal eden herhangi şüphe uyandıracak, kaygı uyandıracak bir husus yok. " cevabını verdi.