HUNZA TÜRKLERİ

13 Mayıs 2020 Çarşamba 16:30

Tamamı Müslüman olan Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. 65 yaş yolun yarısı sayılıyor. Kadınlar 65-70 yaş arasında anne oluyor. 100 yaşında ölenlere genç öldü deniliyor. İçlerinde kanser olan yok. Peki Hunza Türklerinin sırrı nedir?

HUNZA TÜRKLERİ

 Afganistan - Pakistan sınırında yüksek vadilerde yaşayan Hunza Türklerinin tamamı müslümandır. Dünyada kanser hastalığının  görülmediği bölgede, ortalama yaş 120-150 arasındadır. Dünyanın tıp açısından en sağlıklı toplumudur. Tamamen doğal beslenir, sadece kendi ektikleri meyve ve sebzeleri yerler.


Hunza Türkleri, aslen Hun Türklerinden gelir, Hun Türkçesi kullanırlar. Vaktiyle Türklerin Orta Asya'dan dünyanın çeşitli bölgelerine yaptıkları göçlerle Hunzalar da şuan yaşadıkları yere gelip yerleşmişlerdir. Sadece kendi içinde evlilik yapar, asla dışarıdan kız alıp vermezler. Akraba evliliği kesinlikle yasaktır. Başka topluluklarla karışmadıkları için asimile olmamışlardır. Küçük hırsızlık olayları dahil, cinayet, tecavüz gibi hiçbir asayiş olayına rastlanmamıştır. Güvenlik sorunu yoktur. İnsanlar kapılarını kilitlemezler. Hunzaların güzellikleri dillere destandır.Haklar bakımından kadın erkek eşitliği vardır ama daha  çok kadınların sözü geçer. Kadınların toplum içindeki kıymeti erkeklere nazaran daha fazladır. 

Toplumu ilgilendiren bir konuda karar alınacaksa otağ kurulur demokratik bir karar alınır. Otağ meclisine herkes katılır fikrini beyan eder...

ALINTI
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x