Mars’ta hayat var mı?

13 Mart 2013 Çarşamba 11:47

NASA uzay aracı Curiosity’nin elde ettiği kaya örneklerine dayanarak Mars’ta bir zamanlar hayat olmuş olabileceğini açıkladı.

Mars'ta hayat var mı?

 NASA’nın Kızıl Gezegen Mars’a gönderdiği Curiosity (Merak) aracının gezegenden topladığı kaya örnekleri incelendi. Örneklere göre NASA Mars’ta hayat var mı sorusunun cevabını verdi. NASA’ya göre, Mars’ta bir zamanlar ilkel hayat yaşanmış olabilir.

NASA'nın Mars Keşif Programı yetkili uzmanlarından Michael Meyer, düzenlediği basın toplantısında, Mars'ın yaşamaya uygun olup olmadığının, gezegenin yüzeyindeki ilk kaya delme çalışmasını 9 Şubat'ta yapan “Curiosity” misyonunun cevabını vermesi gereken önemli soruların başında geldiğini belirtti.

Meyer, “bugün bilinenlerin ışığında söz konusu soruya olumlu yanıtın verilebileceğini” vurguladı.

İncelenen kaya tozunda kil minerallerinin belirlendiği, bu minerallerin suyun olduğu bir ortamda bulunduğu bildirildi.

Curiosity, delme işlemi sırasında ortaya çıkan bir tutam tozu, kimyasal ve mineral yapıyı analiz etmek amacıyla üzerinde bulunan laboratuvara başarıyla boşaltmıştı.

Mars'a yapılacak olası yolculuk kapsamında şimdiye kadar üretilen en gelişmiş robot olan Curiosity, 12'den fazla kamerası, bir meteoroloji istasyonu, delme ve çevreyi incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla Kızıl Gezegen'de hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor.

Curiosity, 26 Kasım 2011'de uzaya fırlatıldıktan sonra 6 Ağustos 2012'de Mars'a inmişti.

Yorum Gönder

@name x