Mutlu olmanın yolu 99 kuralını uygulamaktır!

12 Nisan 2021 Pazartesi 13:06

Mutlu olmanın yolu 99 kuralını uygulamaktır!

Mutlu olmanın yolu 99 kuralını uygulamaktır!
Umduğumuz gibi olsaydı
Hayat:
Sandığımız gibi yaşardık
Bulduklarımızla yetinseydik
Kaybettiklerimize
Bağlanmazdık.....

Huzur ama nasıl
Padişah vezirini huzuruna çağırarak sorar:
Bana hizmet eden hizmetçimin hayatta benden daha mutlu olduğunu görüyorum, Acaba sebebi nedir? Halbuki onun hiçbir şeyi yok. Ben ise padişahım, her şeyin sahibiyim, ama onun kadar huzurum ve keyfim yok.
Bunu işiten Vezir cevap verir: Ey Padişahım, sen ona 99 kuralını uygula! Padişah bu kural nedir dedi.
Gece bir torbaya 99 altın koyup kapısına bırak ve üzerine de “Bu 100 altın sana hediyedir” yaz sonra kapısını çal ve olanları izle. Padişah merakla vezirin anlattığını yapar. Hizmetçi kapıyı açar, sağına soluna bakar ve altınları alır. Heyecanla altınları sayar lakin bir tane altının eksik olduğunu görünce “Galiba dışarda bir yere düştü” diyerek çoluk çocuk kayıp altını aramaya koyulur.

Gece boyunca kayıp altını ararlar, bakmadıkları sokak yoktur. Hatta boş arazilere, sokaklardaki eşyaların bile altlarına bakalar. Ama nafile. Eksik altını bulamadıkça baba, çocuklarını azarlar hatta bir ara onlara saldırır hale gelir.

Ertesi gün olur sabah, hizmetçi kederli, düşünceli olur. Çünkü bütün gece uyumamış kayıp altını aramıştı. Suratı asık, keyifsiz, her halinden şikayetçi bir tavırla padişahın huzuruna gider. Böylece Padişah 99 kuralının anlamını öğrenmiş olur.

Aynen öylede bazen biz, Allah’ın bize ihsan ettiği 99 nimetini unuturuz. Sonra hayatımızı o kayıp bir nimeti aramakla geçiririz. Halbuki o nimet bilmediğimiz bir hikmetlerden dolayı, belki bir imtihan belki daha iyisi gelecek, belki ahrette verecek bilinmez. Ama biz 99 nimeti görmez o bir şeyin peşine düşeriz. Sonra bulamayınca kendimizi mutsuz, huzursuz, keyifsiz eder ve içinde bulunduğumuz nimetleri unuturuz.

Gelin biz doksan dokuz nimetin tadını çıkaralım, Allah’ın nihayetsiz nimetlerine şükredelim. Şüphesiz ki o şükürle nimetlerimiz artar. Bir kaidedir ki şükür nimeti ziyadeleştirir.

Allah'ım
Yoktan var eden sensin; aldığım her nefeste şükretmeyi nasip eyle. ..
Verdiğin değeri algılayıp ona sahip çıkarak kendimizi sevmeyi nasip eyle!
Gönlümüze yük ettiğimiz tüm sıkıntıları sana havale ediyoruz; ferahlat Ya Rabbi!..
Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle. .. Hakkımızdaki hükümlerini hayra çevir Allahımmm. ..Senin herşeye gücün yeter! 
Aminnn Ecmain 

Bu günün hayrı ve bereketi üzerimize olsun inşaAllah !..
GÜNAYDIN..
HAYIRLI SABAHLAR...
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x