21. Kaledavas Biber Festivali sona erdi

04 Ağustos 2015 Salı 16:19

Denizli’nin Kale ilçesinde düzenlenen 21. Kaledavas Biber Festivali sona erdi. Türkiye'nin coğrafi işaret belgesine sahip üç biberinden biri olan Kale biberinin tanıtımı için düzenlenen festival, Çarşı Meydanı'nda mehter takımının gösterisiyle...

21. Kaledavas Biber Festivali sona erdi

Denizli’nin Kale ilçesinde düzenlenen 21. Kaledavas Biber Festivali sona erdi. Türkiye'nin coğrafi işaret belgesine sahip üç biberinden biri olan Kale biberinin tanıtımı için düzenlenen festival, Çarşı Meydanı'nda mehter takımının gösterisiyle başladı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şehitler için Mevlit de okutulan törende, güvenlik güçlerinin terör saldırılarında şehit edilmesi dolayısıyla festival kapsamındaki konserlerin iptal edildiğini bildirdi.

Festival kapsamında düzenlenen, 58 üreticinin katıldığı "En İyi Kale Biberi" yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Kale Kaymakamlığı’nın 2008 yılında Türk Patent Enstitüsü'ne başvurusu üzerine coğrafi işaret belgesi verilen Kale biberi, saman sarısı hafif yeşilimsi rengiyle farklılık gösteriyor. Üç damarlı ve ağırlığı ortalama 125-150 gr. olan bu biberin, 250-300 gr. gelenleri de bulunuyor. Çapı 50-60 mm., boyu 15-20 cm., acı ve tatlı çeşitleri bulunan Kale biberi, özellikle potasyum ve C vitamini yönünden oldukça zengin. Alanyurt, Demirciler, Gökçeören, Habibler ve Özlüce köylerini kapsayan Akçay havzasında yetiştiriliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x