41 arı yetiştiricisine 205 adet Kafkas F1 türü ana arı dağıtıldı

04 Ağustos 2015 Salı 16:55

Samsun Büyük Şehir Belediyesi tarafından Havza ilçesindeki 41 arı yetiştiricisine 205 adet Kafkas F1 türü ana arı dağıtımı yapıldı. Havza Belediyesi önünde gerçekleştirilen törene Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın...

41 arı yetiştiricisine 205 adet Kafkas F1 türü ana arı dağıtıldı

Samsun Büyük Şehir Belediyesi tarafından Havza ilçesindeki 41 arı yetiştiricisine 205 adet Kafkas F1 türü ana arı dağıtımı yapıldı. Havza Belediyesi önünde gerçekleştirilen törene Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanı sıra Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, protokol üyeleri ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.

Programda bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz dünya tarihi boyunca insanlığa en büyük hizmeti yapan ve çok az emek isteyen hayvanların başında geldiğini belirterek; “İl ve ilçe özel idarelerinin kapatılmasıyla ilçe ve köylerdeki işlerin büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanına girdi. Bundan dolayı biz de ilçelerde ve köylerde neler yapabiliriz diye turizm ve kırsal kalkınma toplantılarıyla bir eylem planı oluşturduk. İşte bu anlamda kırsal kalkınma ile ilgili arı üreticilerimiz içinde birliğimiz vasıtasıyla bu projeyi uygulamaya koyduk. Böylelikle üreticimizin de genç ana arı temin etmek için çektiği zorluğu da ortadan kaldırmış olduk.” dedi.

Arıcılık üzerinde yapılan katkı ve destekleri giderek büyüten arı üreticilerine destek olmanın çabası içerisine girdiklerini aktaran Yılmaz, "Aracılıkta önem kazanan 'ana arı'nın ihtiyacını, eksikliğini bir kovandaki ana arının yaşlanması ile beraberinde getirdiği problemleri hepimiz biliyoruz. Kovan içerisinde bulunan ana arının yaşlanması ve işlevsel durumun azalmasından dolayı ana arı yenileme çalışmaları başlattık. Kovanlarımızdan yaşlı arıyı değiştirip yeni genç ana arıyı değiştirdikten sonra kovan nesli de gençleşiyor. Kovan içindeki arı kalitesi, bal üretim kapasitesinde artarak daha bereketli bir ürün ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Program sonunda Samsun Arı Yetiştiricileri Birliğine üyeler arı yetiştiricilerine 5’er adet ana arı dağıtımıyla son buldu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x