ABD, Orta Asya’ya güvenlik yardımını arttırdı

28 Şubat 2013 Perşembe 15:13

ABD Dışişleri Bakanı’nın Güney ve Orta Asya’dan sorumlu yardımcısı Robert Blake, ülkesinin Orta Asya ülkelerine güvenlik alanında yaptığı yardımları arttırdığını söyledi. Tacik basınında yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı...

ABD, Orta Asya'ya güvenlik yardımını arttırdı

ABD Dışişleri Bakanı’nın Güney ve Orta Asya’dan sorumlu yardımcısı Robert Blake, ülkesinin Orta Asya ülkelerine güvenlik alanında yaptığı yardımları arttırdığını söyledi.
Tacik basınında yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Blake, ABD Kongresi’ne yazılı bir rapor sundu. Raporda, ABD’nin 2012 yılında Orta Asya ülkelerine güvenlik alanında yaptığı yardımların yüzde 40 oranda arttırıldığı belirtildi. Ayrıca raporda, Özbekistan ile terörle mücadele konusunda görüşmelerin tekrar başlatılması için temaların sürdürüldüğü vurgulandı.
ABD’li diplomatın raporunda: “2012 yılında Orta Asya ülkelerine Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’nın çeşitli programları kapsamında 215 milyon dolar yardım yapıldı. 2011 yılına kıyasla mali yardımda 60 milyon dolar arttırıldı. Bölge ülkelerin yapılan yardımın önemli kısmı güvenlik güçlerinin geliştirilmesi, terör ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadele için ayrıldı” ifadeler yer aldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x