Adnan Saka gençlere seslendi: İcat çıkarın

14 Şubat 2013 Perşembe 11:25

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, odanın düzenlediği inovasyon seminerinde 8. sınıf öğrencilerine seslenerek, her zaman yenilikçi olmaları gerektiğini söyledi. İzmir'in Aliağa ilçesindeki bütün okulların 8. sınıf öğrencilerine...

Adnan Saka gençlere seslendi: İcat çıkarın

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, odanın düzenlediği inovasyon seminerinde 8. sınıf öğrencilerine seslenerek, her zaman yenilikçi olmaları gerektiğini söyledi. İzmir'in Aliağa ilçesindeki bütün okulların 8. sınıf öğrencilerine üç grup halinde inovasyonun anlatıldığı seminerde ALTO, ABİGEM ile işbirliği yaptı. ABİGEM temsilcisi, inovasyonu örneklerle anlatırken Saka da son yıllardaki Kahve Diyarı, Kahve Durağı, Simit Sarayı, tekerlekli bavul ve internet bankacılığı gibi inovasyon örnekleri verdi. Saka, “Eskiden aileler, çocukları yeni bir şey istediğinde, 'İcat çıkarma.' derdi. Artık durum değişti; günümüzde çocuklara 'İcat çıkarın.' denmeli, çocukların yolu açık tutulmalı.” şeklinde konuştu.

Kendi iş hayatı hakkında da bilgi veren ALTO Başkanı Saka, şunları anlattı: "Eğitimime bir süre Almanya’da devam etmek durumunda kaldım. Orada gördüm ki her sektörde devamlı yenilik arayışı, değişim var. Herkes daha iyisini yapmak, yeni bir şeyler bulmak için çalışıyor. İnşaat sektöründe gördüğüm hazır beton işi dikkatimi çekmişti. İnşaatların böyle daha dayanıklı ve sağlam olduğunu öğrendim. Aradan zaman geçti, Türkiye’ye döndüm, 90’lı yılların başında hazır beton işine başladım. Başlangıçta işçilik daha ucuz olduğu için makineyle yapılan beton fiyatlarıyla çok fazla iş yapamadım. Türkiye’de de değişim olacağını düşünerek sabrettim. 2000’li yıllar, hazır betonun daha dayanıklı ve güvenli olduğunu ispatladı. Ben de dolayısıyla başarılı bir iş geçmişine sahip olmayı başardım. Burada benim yaptığım yeni bir şey icat etmek değildi belki ama yeniliğe önem verdim ve karşılığını aldım."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x