Afşin’de bilim fuarı düzenlendi

12 Mayıs 2015 Salı 13:06

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde Afşin Anadolu lisesinde TÜBİTAK Bilim fuarı düzenlendi.TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği yapılan Bilim Fuarının açılışı Afşin Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi....

Afşin'de bilim fuarı düzenlendi

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde Afşin Anadolu lisesinde TÜBİTAK Bilim fuarı düzenlendi.

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği yapılan Bilim Fuarının açılışı Afşin Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi. Afşin Anadolu lisesinde 35 projenin sergilendiği fuarda öğrenciler stantlarda durarak projelerini anlattı. Açılışa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahir Turan, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Orta öğretim kurumlar yönetmeliğinde Anadolu liselerinin amaçları açıklayan Okul Müdürü Cabir Tezcan şunları söyledi: "Fizik, kimya, biyoloji, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında ülkemizin ihtiyacı olan bilim adamlarının yetiştirilmelerine kaynaklık etmektir. Biz de okul olarak öğrencilerimizin birer fizikçi, birer kimyacı, birer matematikçi olarak yetişmelerini için büyük bir gayret sarf etmekteyiz. Bu bağlamda öğrencilerimizin bilgiyi üretmelerini, bilgiyi kullanmalarını ve toplumsal sorunlara çözüm üretmelerini sağlayacak projeler ortaya koymalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu yıl okulumuz, TÜBİTAK tarafından düzenlenen 'Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışmasına' 35 projeyle katılım gerçekleştirmiştir. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak bir protokol imzalayarak okullarda bilim fuarları düzenlenmesine imkan sağlamışlardır. Öğrenciler kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular ve sorunlar üzerinde araştırmalar yaparak, bu araştırmalarının sonuçlarını yarışma duygusu olmadan sergileme imkanı bulmaktadırlar. Bilim fuarlarından amaçlanan kazanımları öğrencileri bilimsel çalışmalara teşvik etmek, bilimi günlük hayatla ilişkilendirmek, yarışma baskısını ortadan kaldırarak proje yapmanın eğlenceli taraflarını ön plana çıkarmak, öğrencilerin gerçek hayattaki sorunlara çözüm bulmalarını sağlamaktır."

Projelerden en fazla ilgiyi çeken sigara deneyini yapanlar sigaranın zararını canlı olarak test etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x