Akyüz: Halk otobüsleri olarak yaklaşık 3 yıldır zam almıyoruz

01 Şubat 2013 Cuma 12:57

Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Murat Akyüz, "Halk otobüsleri olarak yaklaşık 3 yıldır zam almıyoruz. Biz, Ereğli Belediyesi’ne zam talebimizi henüz akıllı kart sistemi gündemde olmadığı dönemde yapmıştık....

Akyüz: Halk otobüsleri olarak yaklaşık 3 yıldır zam almıyoruz

Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Murat Akyüz, "Halk otobüsleri olarak yaklaşık 3 yıldır zam almıyoruz. Biz, Ereğli Belediyesi’ne zam talebimizi henüz akıllı kart sistemi gündemde olmadığı dönemde yapmıştık. Ancak bu gelişmelerden sonra zam verileceğini de sanmıyorum." dedi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki özel halk otobüslerinde çalışmaları süren Akıllı Kart uygulamasına yönelik eleştirilere birinci ağızlardan yanıt verildi. Özel Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Murat Akyüz, Akıllı Kart sistemi çalışmalarını sürdüren firmanın Genel Müdürü Ercan Ünal ile basının karşısına geçti. Akyüz, akıllı kart sistemine geçişin güzel bir adım olduğunu savundu. Sunulacak hizmetin kaliteli olması amaçladıklarını belirten Akyüz, "Bunun için yapılması gereken her ne varsa, son teknolojiyle bu işe girmek istiyoruz. Bununla ilgili kafalarda oluşacak soru işaretlerinin aktarılmasını istiyoruz." dedi.

Oluşacak havuzdaki hak edişlere yönelik soruyu yanıtlayan Akyüz, "Hak edişlerin paylaşımının firma ile alakası yoktur. Tamamen kooperatif uhdesindedir. Bunu da önümüzdeki genel kurul öncesi üyelerimizle yapacağımız toplantıda gün olarak belirleyeceğiz. Kent Kart firmasının banka hesabındaki havuzla her hangi bir alakası yoktur. Ereğli Belediye Meclisi’nde 2007’de alınan karar sonrası akıllı kart uygulamasına başlamamız süreciyle ilgili karar geçirildi. Bunun üzerine oluşturduğumuz komisyon tarafından çalışmalar başlatılmıştı. Halk otobüsleri olarak yaklaşık 3 yıldır zam almıyoruz. Biz, Ereğli Belediyesi’ne zam talebimizi henüz akıllı kart sistemi gündemde olmadığı dönemde yapmıştık. Ancak bu gelişmelerden sonra zam verileceğini de sanmıyorum."

Firmanın Genel Müdürü Ercan Ünal ise "Kent Kart Sistemi ön ödemeli bir sistemdir. Bu sistemde, halen Ereğli’de kurulmakta olan bayi teşkilatı işe başlamadan önce paralarını nakit olarak öderler, kooperatifin anlaştığı bankaya parayı yatırırlar, bu yatırdıkları da kent kart içerisine gelir. Müşterinin kartı kullandığı sürede eksilen para, kooperatifin bankada oluşturduğu havuzda toplanır. Gün sonunda otobüsler çalışmalarını bitirdikten sonra da hak edişleri kooperatif başkanının talimatı doğrultusunda sahiplerine dağıtılır. Banka seçimi ve hesabı tamamen kooperatifin tasarrufundadır. Firmanın alacağı işletme komisyonu ise katma değer vergisi dahil olarak bankaya verilen bir elektronik talimatla, her gün hak edişlerinden bayisinin dolum, firmanın da işletme komisyonu, hak edişler dağıtılırken firmanın da hesabına geçecek. Firma ve bayi payı dahil yüzde 3,5 komisyon alacağız. Bu komisyonun daha yüksek belirlendiği bölgeler de var, ancak daha altı yok. Rakip firmalar tarafından firmamızın ihale yasaklısı olduğu yönünde yerel basına yanlış bilgilendirme yapılmıştır. Bu konuda İçişleri bakanlığı’nın ilgili yazısında “yukarıda yargı kararları çerçevesinde Kent Kart Ege Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ. hakkında ihalelere katılmaktan yasaklama kararı verilmesi mümkün bulunmamaktadır” deniliyor. Ayrıca mahkemenin 31 Haziran 2010’da verdiği beraat kararı mevcuttur."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x