‘Antalya’da yerel kültür ve tatların sergilendiği halk pazarı olmaması eksiklik’

31 Ocak 2013 Perşembe 16:50

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, şehir merkezine turisti çekecek alternatiflerin oluşturulması gerektiğini söyledi. Her ülkede ve şehirde, oranın kültürünün ve yerel tatlarının sergilendiği...

‘Antalya'da yerel kültür ve tatların sergilendiği halk pazarı olmaması eksiklik'

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, şehir merkezine turisti çekecek alternatiflerin oluşturulması gerektiğini söyledi. Her ülkede ve şehirde, oranın kültürünün ve yerel tatlarının sergilendiği halk pazarlarının bulunduğunu dile getiren Sevimçok, Antalya’nın bundan mahrum kalmasının eksiklik olduğunu savundu.

        Abdullah Sevimçok, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Antalya’nın sadece havalimanı ve Cumhuriyet Meydanı’ndan ibaret olmadığını ifade etti. Geçen yıl Antalya’ya gelen 11 milyon turistin yüzde 70’inin şehir esnafıyla buluşmadan ayrıldığını ileri süren AESOB Başkanı, “Havalimanına gelen turistler doğrudan tatil yapacakları, her şey dahil beş yıldızlı otellerine götürülmekte ve fotoğraf çekmek maksadıyla da sadece Cumhuriyet Meydanı'na tur otobüsleriyle getirilmektedirler. Güllük’teki, kapalı yoldaki, Işıklar’daki, Doğu Garajı’ndaki, Dokuma’daki ve şehrin daha pek çok noktasındaki esnaflarımız şehrimizi gezmeye gelen bu turistlerle ne yazıktır ki buluşturulmamaktadır.” dedi.

        Antalya kent merkezinde turisti çekecek alternatifler oluşturulamamış olmasını da eleştiren Sevilçok, “Her ülkede ve şehirde oranın kültürünün ve yerel tatlarının sergilendiği çeşitli halk pazarları olur ve turistler de mutlaka oraları ziyaret eder. Gel gör ki Antalyamızın merkezinde bir halk pazarımız dahi yok. Hadi onu geçin 680 kilometrelik çok uzun sahil şeridine sahip olmamıza rağmen bir balık pazarımız bile yoktur. Bu talihsiz durum bu şehre hiç yakışmamaktadır.” diye konuştu.

        Abdullah Sevimçok, Antalya’da da İzmir ya da İstanbul’daki gibi balık pazarı ya da sebze meyve satılan halk pazarı kurulması halinde buranın ziyaretçi akınına uğrayacağını savundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x