Aşağı Saksonya’da polis operasyonlarına Müslüman rehberler de katılacak

09 Nisan 2015 Perşembe 19:35

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde bundan sonra polis operasyonlarında Müslüman rehberler de hazır bulunacak. Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyat Enstitüsü (İİT) ve Osnabrück Polis Merkezi’nin davetiyle 200 katılımcının katıldığı...

Aşağı Saksonya'da polis operasyonlarına Müslüman rehberler de katılacak

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde bundan sonra polis operasyonlarında Müslüman rehberler de hazır bulunacak.

Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyat Enstitüsü (İİT) ve Osnabrück Polis Merkezi’nin davetiyle 200 katılımcının katıldığı konferansta polis operasyonlarında Müslüman rehberlerin de hazır bulunması yönünde önemli mesaj verildi. Konferansta Osnabrück Emniyet Müdürü Bernhard Witthaut özellikle ağır trafik kazaları ve diğer polis etkinliklerinde Müslüman rehberlerin de bulunmasının önemli olduğunu söyledi.

Müslüman rehberlerin katılımının, acil durumda olanlar için olduğu kadar polis için de çok önemli yardım olacağını kaydeden Witthaut, “Yakın bir zamanda Müslüman rehberler polis ve acil durumlarda günlük hayatın bir parçası haline gelecek.” dedi.

Aşağı Saksonya Emniyet Müdürü Uwe Binias ise yaptığı sunumda polisin hastalık, ağır kazalar ve hastalık, intihar, yaşa bağlı ölüm olayları gibi her olaya çağrıldığını belirtti.

Polisin her duruma hazır olmak ve olayları anlayışla karşılayacak durumda olması gerektiğine işaret eden Binias, “Daha önemlisi polis memuru duygusal istikrarlı, profesyonel ve kendi görevlerini yürütecek seviyede olmalıdır. Bana göre onlar bu görevi olağanüstü iyi bir şekilde yerine getiriyorlar.” dedi. Eyalette şu an itibarıyla yaklaşık 600 göçmen kökenli polis memuru bulunduğunu hatırlatan Binias, “Geçtiğimiz yıl polis memurluğu için yapılan 5 bin müracaatın göçmen kökenli oranının yüzde 18’e çıkması önemli. Bu, Aşağı Saksonya’da yaşayan göçmen sayısının toplumdaki oranına karşılık geliyor.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x