Atıksuda bilimsel çalışma için Kayseri tercih edildi

20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:59

Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Ender Batukan, Prof. Dr. Alper Nuhoğlu ile Doç. Dr. Yalçın Şevki Yıldız’ın yapacakları bilimsel çalışmalar için Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni seçtiklerini...

Atıksuda bilimsel çalışma için Kayseri tercih edildi

Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Ender Batukan, Prof. Dr. Alper Nuhoğlu ile Doç. Dr. Yalçın Şevki Yıldız’ın yapacakları bilimsel çalışmalar için Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni seçtiklerini belirtti.

    Arıtma tesisinin kurulduğu günden beri Türkiye’de örnek tesis olarak gösterilmesinin kendilerini gururlandırdığını belirten Batukan, “Atatürk Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Çevre Mühendisliği bölümünde görev yapan hocalarımızın, ortaklaşa yürüttükleri ‘Atıksu Arıtma Tesislerinde Modelleme Yöntemi ile Proses Eğilimlerinin Araştırılması ve Maliyet Optimizasyonu’ adlı bilimsel çalışması için tesisimizi tercih ettiler ve çalışmalarına başladılar.” dedi.

    Çalışma sonucunda, atıksu arıtma tesislerinde işletme maliyetlerini düşürerek, daha da verimli nasıl işletilebileceği konusunda önemli faydalar sağlayacağını açıklayan Batukan, “2004 yılından beri faaliyette olan tesisimizin 9,5 yıllık verileri mevcut. Hocalarımız, bu verileri kullanılarak arıtma maliyetlerini düşürecek optimum işletme koşullarının nasıl sağlanabileceği konusunda bilgisayar simülasyonu üzerinden araştırmalara başladılar. Bu çalışmalar sonucunda, tesise gelen atıksu ve kirlilik yüklerinin tesis işleyişine nasıl etkiler yaratacağı ve bu etkilerden kısa zamanda hangi önlemleri alarak çözüm yoluna gidileceği konularında saptamalar yapacaklar.” şeklinde konuştu.

    Batukan, yapılan bu bilimsel çalışma sonuçlarının tüm atıksu arıtma tesisleri için fayda getirmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x